lv
LatvijaDrošā mājadažādiem cilvēkiem
Uzticības tālrunis cilvēku tirdzniecības gadījumos: +371 28612120

Auseklis: Cilvēktirdzniecība - aktuāla arī Salacgrīvā

Ievietots: 23.10.2013

Linda Tauriņa, 22.10.2013.

Oktobrī Salacgrīvu apmeklēja biedrības Patvērums «Drošā māja» aktīvisti, lai informētu vietējos iedzīvotājus par dažādiem ar cilvēktirdzniecību saistītiem jautājumiem kampaņā "Esi zinošs - nepieļauj cilvēktirdzniecību". Biedrības pārstāve juriste Gita Miruškina pastāstīja, ka vietas, ko apmeklēja kampaņas busiņš, tostarp Salacgrīva, nebija izvēlētas nejauši.

- Kopš 2007. gada esam snieguši palīdzību 82 cilvēktirdzniecības upuriem. Devāmies uz vietām, no kurām nākuši gan upuri, gan vervētāji, - viņa teica. - Ir 2 galvenās problēmas: fiktīvas laulības un piespiedu darbs. Lai gan par to maz runā, arī piespiedu darbs ir aktuāla problēma. Tam visbiežāk pakļauti vīrieši, kuri par to runā nelabprāt un palīdzību nemeklē.

G. Miruškina skaidroja - nodarbināšana ekspluatācijas nolūkos ir ne tad, kad strādnieki nav apmierināti ar atalgojumu, bet tad, ja viņiem liegta iespēja darba vietu pamest.

- Visbiežākā shēma, ko izmanto, ir parāds. Darba devējs samaksājis ceļu uz ārzemēm, barojis, izmitinājis - tātad jāatstrādā. Nereti strādniekiem tiek draudēts par izrēķināšanos ar pašu vai ģimeni. Bieži tie ir tukši draudi, bet cilvēks novests tik tālu, ka situāciju nespēj izvērtēt.

Speciāliste stāsta, ka cilvēki, kuri nokļuvuši modernajā verdzībā, bieži nesaskata iespēju aizbēgt, pat ja tāda ir. Piemēram, ja ārzemēs atņemta pase, cilvēks bieži uzskata, ka bez tās nekur nevar doties. Bet vēstniecībā viņš varētu saņemt atgriešanās dokumentus!

Runājot par fiktīvām laulībām, biedrības pārstāve stāstīja, ka sācies otrais vil­nis - lai iegūtu uzturēšanās atļaujas Eiropas Savienībā, trešo valstu pilsoņi tagad prec tādas, kuras jau ir precējušās.

- Laikam neprecētās jau beigušās. Piemēram, Īrija ir demokrātiska valsts. Ja dzimtsarakstu nodaļā saki, ka neesi precējies, viņi tic.

G. Miruškina zināja teikt, ka Latvijā joprojām ir sievietes, kuras riskē ar savu drošību, neņemot vērā to, kā stāšanās fiktīvā laulībā beigusies daudzām tautietēm - ar vardarbību vai seksuālu verdzību, kad jaunais vīrs grib, lai sieva atpelna par precību sarunāšanu starpniekam samaksāto. Viņa uzsver - jāatceras par kultūru atšķirībām un to, ka līgavaiņi no tālienes bieži vien neciena šādi apprecētās sievas.

G. Miruškina atgādināja, ka cilvēktirdzniecība ir trešais ienesīgākais nelegālais bizness pasaulē pēc narkotikām un ieročiem, tāpēc labi un gudri organizēta. No tās cietušajiem ir tiesības uz 6 mēnešu rehabilitāciju. Turklāt aprīlī stājās spēkā likuma norma, kas paredz sodu arī tiem, kuri stājas fiktīvā laulībā, ne tikai to organizētājiem.

Saite uz ziņas pirmavotu http://auseklis.lv/?cat=557&expand_article_id=8618

Informatīvā treilera aktivitātes Latvijā
Kampaņas "Esi zinošs - novērs cilvēku tirdzniecību" aktivitāšu laikā, no 18. septembra līdz 18. oktobrim, Informatīvais treileris viesojās 9 Latvijas pilsētās un pašvaldībās - Rīgā, Liepājā, Elejā, Gulbenē, Viesītē, Daugavpilī, Dagdā, Ludzā un Salacgrīvā.