Noslēdzas pirmais ievadkurss par Latviju
28.01.2016. Nevalstiskā organizācija „Patvērums „Drošā māja”” informē, ka 29. janvārī noslēdzas pērnā gada 23. novembrī uzsāktā mācību programma - ievadkurss par Latviju patvēruma meklētājiem no PMIC „Mucenieki”. Mācību galvenais mērķis bija nodrošināt kursantus ar dzīvei Latvijā noderīgām zināšanām, vienlaikus atbildot uz mērķa grupas jautājumiem, kas radušies, šobrīd atrodoties Latvijā. Divu mēnešu ietvaros kopumā notikušas 20 nodarbības četrām grupām - pa piecām nodarbībām katrai. Nodarbības apmeklēja patvēruma meklētāji no tādām valstīm kā Irāna, Irāka, Afganistāna, Gambija, Kongo, Ukraina un citām.
Pirmajā nodarbībā "Patvērums "Drošā māja"" lektori patvēruma meklētājiem sniedza vispārēju informāciju par Latviju un sociālās drošības tīklu. Otrās nodarbības ietvaros dalībniekiem tika sniegts ieskats Latvijas vēsturē un tradīcijās, kā arī bija iespēja uzzināt par mājokļa tirgu un uzturēšanās atļaujām Latvijā. Trešajā nodarbībā mācību dalībnieki iepazinās ar tēmām "Nodarbinātība" un "Veselības aprūpe", savukārt ceturtajā ar sociālās palīdzības sistēmu, iekļaušanos Latvijas sabiedrībā, kā arī uzzināja praktisku informāciju par banku pakalpojumiem. Piektajā - mācību kursu noslēdzošajā nodarbībā patvēruma meklētājiem bija iespējams gūt priekšstatu par izglītības sistēmu Latvijā un brīvā laika pavadīšanas iespējām. Visa mācību cikla - piecu nodarbību - ietvaros biedrības lektori kopā ar nodarbību dalībniekiem analizēja arī dažādas konkrētas situācijas un meklēja tām praktiskus risinājumus.
Mācību laikā informāciju patvēruma meklētājiem sniedza arī Nodarbinātības valsts aģentūras un "Swedbank" AS pārstāvji.
Vislielākā interese un jautājumi ievadkursa ietvaros bija par uzturēšanās atļaujām, nodarbinātību, bankas konta atvēršanu, dzīvokļa meklēšanu. Saistībā ar veselības aprūpi dalībnieki interesējās par zobārstniecības pakalpojumiem, kā arī iespējām bērniem saņemt bezmaksas medicīnas pakalpojumus.
Mācības notika, iekļaujot gan teorētisko zināšanu apgūšanu, gan veicot praktiskos uzdevumus. Lai nodrošinātu kvalitatīvu saziņu, tai skaitā sniegtu atbildes uz nodarbību apmeklētāju jautājumiem, ievadkursa aktivitāšu ietvaros tika piesaistīti dažādu valodu zinātāji. Mācības notika latviski, nodrošinot tulkojumu sešās valodās -krievu, angļu, arābu, kurdu, farsi un franču.
Lai sniegtu iespēju mācībās piedalīties arī ģimenēm ar bērniem, nodarbību laikā biedrības „Patvērums „Drošā māja”” brīvprātīgie organizēja bērnu pieskatīšanu un izglītojošas nodarbības. Ar mērķi nodrošināt mācību regulāru apmeklējumu, kursantu grupai tika nodrošināta arī pavadonība no patvēruma meklētāju izmitināšanas centra „Mucenieki” uz un no mācību norises vietu.
Papildinot zināšanas par Latvijas valsti, gida pavadībā patvēruma meklētājiem no PMIC "Mucenieki" tika noorganizēta iepazīšanās (katrai mācību grupai) ar Rīgas vēsturi, kultūras objektiem, Rīgā pieejamiem resursiem.
„Mācību programma patvēruma meklētājiem – ievadkurss par Latviju” tika īstenota līguma Nr.5.1-15-32 ar Kultūras ministriju ietvaros.
Jau kopš 2007. gada biedrībā "Patvērums "Drošā māja"" darbojas profesionāļu komanda patvēruma meklētāju, bēgļu un personu ar alternatīvo statusu atbalstam. Astoņu gadu laikā biedrība ir īstenojusi Eiropas Bēgļu fonda atbalstītus projektus, kuru ietvaros gadā vidēji nodrošinājusi juridisko, sociālo, medicīnisko un materiālo palīdzību ap 80 cilvēkiem, kā arī, organizējot izglītojošus seminārus, dalījusies praktiskajās zināšanās par migrācijas tēmu Latvijas pašvaldībās.
Informāciju sagatavoja: Rasa Saliņa, komunikāciju un sociālo mediju eksperte, tālr. 22026355, e-pasts: rasa.salina@gmail.com
Mācību laikā patvēruma meklētāji jautā par darbu, dzīvokli un konta atvēršanu
29.12.2015. Ar ekskursiju pa Rīgu vairākiem desmitiem patvēruma meklētāju no PMIC "Mucenieki", kas gaida Latvijas valsts atzinumu par bēgļa vai alternatīvā statusa piešķiršanu, otrdien noslēdzās apmācību kurss par Latviju, stāsta biedrības "Patvērums "Drošā māja"" pārstāve Rasa Saliņa.
Mācības, kuras noritēja kopš 30.novembra, ietvēra dažādus praktiskus tematus un informāciju par Latviju. "Patvērums "Drošā māja"" vadītāja Sandra Zalcmane uzsver, ka mācību programmu bēgļiem un personām ar alternatīvo statusu biedrība izstrādājusi jau pirms vairākiem gadiem.
"Programma, kuru izstrādājām 2011.gadā, bija domāta bēgļiem un personām ar alternatīvo statusu, taču šobrīd mēs to pielāgojam tieši patvēruma meklētāju vajadzībām. Ir jautājumi, par kuriem šai mērķa grupai ir padziļināta interese, piemēram, uzturēšanās atļaujas, nodarbinātība, bankas konta atvēršana, dzīvokļa meklēšana," stāsta S.Zalcmane.
Runājot par īstenoto mācību programmu, viņa akcentē, ka mācības notika latviski, nodrošinot tulkojumu pat sešās valodās - krievu, angļu, arābu, kurdu, farsi un franču. "Ja kādas valodas tulks vai valodas pārzinātājs nebija pieejams, tad mēs iesaistījām kādu no patvēruma meklētāju vidus. Ilgus gadus, strādājot ar legālajiem imigrantiem, esam praksē novērojuši, ka latviešu valoda mācību procesā ir jālieto, jo latviešu valodai ir atšķirīga fonētika no tām valodām, kuras lieto patvēruma meklētāji, " pauž biedrības pārstāve.
Mācību laikā informāciju patvēruma meklētājiem sniedza arī Nodarbinātības valsts aģentūras un "Swedbank" AS pārstāvji. Tas bijis arī labs veids, kā pārbaudīt, vai iestāžu sagatavotā informācija ir uztverama iebraucējiem. "Dalība šādās mācībās bija labs starta punkts institūcijām, kas nav iepriekš strādājušas ar patvēruma meklētājiem, bet kurām nākotnē būs jāstrādā ar bēgļiem," rezumē S.Zalcmane.
Janvārī ir plānotas nākamās mācības PMIC "Mucenieki" iemītniekiem - patvēruma meklētājiem. Pirmā nodarbība paredzēta 11.janvārī.
Pirmajā nodarbībā "Patvērums "Drošā māja"" lektori patvēruma meklētājiem sniedza vispārēju informāciju par Latviju un sociālās drošības tīklu. Otrās nodarbības ietvaros dalībniekiem tika sniegts ieskats Latvijas vēsturē un tradīcijās, kā arī bija iespēja uzzināt par mājokļa tirgu un uzturēšanās atļaujām Latvijā. Trešajā nodarbībā mācību dalībnieki iepazinās ar tēmām "Nodarbinātība" un "Veselības aprūpe", savukārt ceturtajā ieguva zināšanas par sociālās palīdzības sistēmu, iekļaušanos Latvijas sabiedrībā, kā arī uzzināja praktisku informāciju par banku pakalpojumiem. Piektajā - mācību kursu noslēdzošajā nodarbībā patvēruma meklētājiem bija iespējams gūt priekšstatu par izglītības sistēmu Latvijā un brīvā laika pavadīšanas iespējām. Visa mācību cikla - piecu nodarbību - ietvaros biedrības lektori kopā ar nodarbību dalībniekiem analizēja arī dažādas konkrētas situācijas un meklēja tām praktiskus risinājumus. Decembrī vidēji katru nodarbību apmeklēja 40 cilvēki.
Papildinot zināšanas par Latvijas valsti, gida pavadībā patvēruma meklētājiem no PMIC "Mucenieki" tika noorganizēta ekskursija (katrai mācību grupai), kuras laikā tās dalībnieki apmeklēja un iepazinās ar nozīmīgākajām vēsturiskajām un kultūras celtnēm Vecrīgā.
„Mācību programma patvēruma meklētājiem – ievadkurss par Latviju” tiek īstenota līguma Nr.5.1-15-32 ar Kultūras ministriju ietvaros.
Jau kopš 2007.gada biedrībā "Patvērums "Drošā māja"" darbojas profesionāļu komanda patvēruma meklētāju, bēgļu un personu ar alternatīvo statusu atbalstam. Astoņu gadu laikā biedrība ir īstenojusi Eiropas Bēgļu fonda atbalstītus projektus, kuru ietvaros gadā vidēji nodrošinājusi juridisko, sociālo, medicīnisko un materiālo palīdzību ap 80 cilvēkiem, kā arī, organizējot izglītojošus seminārus, dalījusies praktiskajās zināšanās par migrācijas tēmu Latvijas pašvaldībās.
Patvēruma meklētāju izmitināšanas centrs "Mucenieki" ir izveidots Ropažu pagasta Muceniekos 17 kilometrus no Rīgas. Centrā var izmitināt 150 iemītniekus. Izmitināšanas centra galvenais uzdevums ir nodrošināt patvēruma meklētājus ar mājokli laikā, kamēr viņu lietas tiek izskatītas un pieņemts lēmums patvēruma lietā.
Informācija sagatavota sadarbībā ar ziņu aģentūru BNS. Informāciju publicēja: Rasa Saliņa, komunikāciju un sociālo mediju eksperte, tālr. 22026355, e-pasts: rasa.salina@gmail.com
Notikusi ceturtā no piecām nodarbībām par Latviju
21.12.2015. Sociālās palīdzības sistēma, iekļaušanās sabiedrībā un praktiska informācija par banku pakalpojumiem - tēmas par kurām patvēruma meklētāji no PMIC "Mucenieki" uzzināja ceturtajā "Patvērums "Drošā māja"" nodarbībā par Latviju.
Dalībnieki tika informēti par sociālās palīdzības sistēmu, tai skaitā, par pakalpojumiem, kurus nodrošina pašvaldība un tās sociālais darbinieks, kādas konsultācijas ir pieejamas, kā risināt mājokļu un citus jautājumus. Apgūstot tēmu par iekļaušanos Latvijas sabiedrībā, bija iespējams uzzināt par cilvēktiesību aizsardzību un principiem Latvijā.
Tā kā mācību apmeklētāji iepriekš tika izrādījuši interesi par banku darbību Latvijā, šajā nodarbībā tika pieaicināti a/s "Swedbank" pārstāvji, kuri dalībniekus iepazīstināja ar bankas pakalpojumiem, tai skaitā, sniedza praktisku informāciju par iespējām atvērt kontu "Swedbank", paskaidroja par starpbanku pakalpojumu izmaksām, kā arī atbildēja uz citiem klātesošo interesējošiem jautājumiem.
Nodarbība notika septiņās valodās - latviešu, krievu, angļu, arābu, kurdu, farsi un franču.
Piektā - mācību kursu noslēdzošā nodarbība notiks 28.decembrī, savukārt 29.decembrī plānota ekskursija pa Rīgu.
„Mācību programma patvēruma meklētājiem – ievadkurss par Latviju” tiek īstenota līguma Nr.5.1-15-32 ar Kultūras ministriju ietvaros.
Nodarbībā iepazīstas ar nodarbinātību un veselības aprūpi Latvijā
17.12.2015. 14.decembrī notika jau trešā nodarbība par Latviju patvēruma meklētājiem no PMIC "Mucenieki". Tās ietvaros mācību dalībnieki uzzināja par nodarbinātību un veselības aprūpi Latvijā.
Biedrības "Patvērums "Drošā māja"" juriste un lektore Gita Miruškina informē, ka nodarbības ietvaros dalībnieki tika iepazīstināti ar darba meklēšanas sistēmu Latvijā, stāstīts par iespējām izmantot valsts resursus un privātos darba meklēšanas birojus, kādi ir nepieciešamie dokument,i kā arī sniegta cita praktiska informācija. Nodarbībā piedalījās arī Nodarbinātības valsts aģentūras pārstāvji, kuri pastāstīja par savu institūciju un tās sniegtajiem pakalpojumiem. Klātesošie tika arī iepazīstināti ar tām profesijām, kurās šobrīd Latvijas darba tirgū ir vislielākais pieprasījums un, kurās patvēruma meklētājiem būtu visreālāk iegūt darbu.
Iepazīstinot ar tēmu "Veselības aprūpe", tika stāstīts par to, kā Latvijā darbojas veselības aprūpes sistēma, kādi ir maksas/ bezmaksas pakalpojumi, par iespējām saņemt ģimenes ārsta pakalpojumus. Visvairāk jautājumu dalībniekiem bija par zobārstniecības pakalpojumiem, kā arī iespējām bērniem saņemt bezmaksas medicīnas pakalpojumus, jo jau šobrīd tie ir ļoti aktuāli.
Nodarbība notika latviešu, krievu, angļu, arābu, kurdu un farsi valodās.
Ceturtā nodarbība paredzēta 21.decembrī. Divām apmācību grupām noslēdzošā - piektā nodarbība notiks 28.decembrī, savukārt 29.decembrī plānota ekskursija par Rīgu.
„Mācību programma patvēruma meklētājiem – ievadkurss par Latviju” tiek īstenota līguma Nr.5.1-15-32 ar Kultūras ministriju ietvaros.
Otrajā nodarbībā visvairāk jautājumu par uzturēšanās atļaujām
07.12.2015. Lai uzzinātu par Latvijas vēsturi un tradīcijām, mājokļa tirgu un uzturēšanās atļaujām Latvijā, šodien, 7.decembrī, uz biedrības „Patvērums „Drošā māja”” rīkoto otro nodarbību bija ieradušies 33 pieaugušie patvēruma meklētāji un 13 bērni no patvēruma meklētāju izmitināšanas centra „Mucenieki”.
„Vislielākā interese un jautājumi bija par uzturēšanās atļaujām – par statusa saņemšanu, pagarināšanu, iespējām strādāt, aizbildniecību nepilngadīgām personām, kā arī ģimenes apvienošanu,” norāda viens no lektoriem – biedrības „Patvērums „Drošā māja”” jurists Alvis Šķenders, kurš ikvienam interesentam bija pieejams arī individuālām konsultācijām. „Mācību ietvaros ar nodarbību dalībniekiem analizējām arī konkrētas situācijas un meklējām tām praktiskus risinājumus”.
Nodarbība un konsultācijas notika latviešu, krievu, angļu, arābu, kurdu un farsi valodās.
Nākamā nodarbība par tēmu „Nodarbinātība” paredzēta 14. decembrī un tajā piedalīsies arī Nodarbinātības valsts aģentūras pārstāvis. Kopumā šogad paredzētas vēl trīs nodarbības.
„Mācību programma patvēruma meklētājiem – ievadkurss par Latviju” tiek īstenota līguma Nr.5.1-15-32 ar Kultūras ministriju ietvaros.
Uzsākts ievadkursa par Latviju nodarbību cikls
02.12.2015. Šā gada 23.novembrī biedrība „Patvērums „Drošā māja”” uzsākusi īstenot mācību programmu – ievadkursu par Latviju patvēruma meklētājiem no dažādām valstīm, kuri gaida Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes lēmumu par statusa piešķiršanu. Plānots, ka aktivitāte ilgs līdz 2016. gada 29.janvārim.
Biedrības pārstāvji norāda, ka, uzsākot mācības, tika izstrādāta īpaši patvēruma meklētājiem piemērota mācību programma par tādām tēmām kā - vispārīga informācija par Latvijas valsti, valsts iekārtu, vēsturi, kultūru un tradīcijām, praktiska informācija par Latviju un pakalpojumiem, informācija par iekļaušanos sabiedrībā, nediskriminācijas principi, komunikācijas un reliģiskās atšķirības, lēmumu pieņemšana, laika izjūta, dzīvokļu tirgus, nodarbinātības iespējas, izglītības sistēma un izglītības apgūšanas iespējas, brīvā laika pavadīšanas iespējas, veselības aprūpes sistēma, sociālās drošības tīkls un sociālās palīdzības sistēma Latvijā.
Mācības notiek, iekļaujot gan teorētisko zināšanu apgūšanu, gan veicot praktiskos uzdevumus. Lai nodrošinātu kvalitatīvu saziņu, tai skaitā sniegtu atbildes uz nodarbību apmeklētāju jautājumiem, ievadkursa aktivitāšu ietvaros tiek piesaistīti dažādu valodu tulki vai valodu zinātāji. Nodarbību laikā tiek organizēta bērnu pieskatīšana vai nodrošināta bērnu iekļaušana apmācībās. Lai nodrošinātu mācību regulāru apmeklējumu, kursantu grupai tiek nodrošināta arī pavadonība no patvēruma meklētāju izmitināšanas centra „Mucenieki” uz un no mācību norises vietu.
Info lapa krievu valodā Info lapa angļu valodā Info lapa arābu valodā
30.novembrī uz biedrības "Patvērums "Drošā māja"" rīkoto pirmo no piecām šogad paredzētajām nodarbībām par Latviju bija ieradušies kopumā 40 pieaugušie patvēruma meklētāji un 15 bērni no PMIC "Mucenieki". Mācības notika divās grupās (no rīta un pēcpusdienā), un to ietvaros dalībnieki apguva divas tēmas – “Vispārīga informācija par Latviju” un “Sociālās drošības tīkls Latvijā”. Informācija tika sniegta krievu, angļu, arābu un kurdu valodās.
Nodarbības vadītāja Gunta Vīksne stāsta, ka interese un iesaistīšanās mācību procesā no patvēruma meklētāju puses bijusi pat lielāka nekā plānots. „Nodarbību procesā cilvēki bija atvērti un uzdeva daudz jautājumu. Ar īpašu patiku un entuziasmu dalībnieki piedalījās radošajās nodarbībās, veidojot kolāžas un daloties zināšanās un iespaidos par Latviju.” Kamēr pieaugušie mācījās, arī bērni kopā ar brīvprātīgajiem spēlēja dažādas spēles, zīmēja un ar interesi apguva latviešu valodas vārdiņus.
Fotogalerija
Pēc nodarbības dalībnieki atzina, ka nodarbībā saņemtā informācija ir praktiski pielietojama, un viņi ar interesi gaida nākamo nodarbību, lai vairāk uzzinātu par dzīvi Latvijā.
Jau kopš 2007.gada biedrībā „Patvērums „Drošā māja”” darbojas starpprofesionāļu komanda patvēruma meklētāju, bēgļu un personu ar alternatīvo statusu atbalstam. Astoņu gadu laikā biedrība ir īstenojusi 9 Eiropas Bēgļu fonda atbalstītus projektus, kuru ietvaros gadā vidēji nodrošinājusi juridisko, sociālo, medicīnisko un materiālo palīdzību ~80 mērķa grupas pārstāvjiem, kā arī, organizējot izglītojošus seminārus, dalījusies praktiskajās zināšanās par migrācijas tēmu ar jomas speciālistiem Latvijas pašvaldībās.
„Mācību programma patvēruma meklētājiem – ievadkurss par Latviju” tiek īstenota līguma Nr. 5.1-15-32 ar Kultūras ministriju ietvaros.
Informāciju sagatavoja: Rasa Saliņa, komunikāciju un sociālo mediju eksperte, tālr. 22026355, e-pasts: rasa.salina@gmail.com