lv
LatvijaDrošā mājadažādiem cilvēkiem
Uzticības tālrunis cilvēku tirdzniecības gadījumos: +371 28612120

Jūties kā mājās!

Noslēdzies jauniešu realizētais projekts "Jūties kā mājās!"

No 2010. gada februāra līdz 30. septembrim biedrības „Patvērums „Drošā māja”” brīvprātīgie jaunieši īstenoja projektu „Jūties kā mājās”. Projektu līdzfinansēja programma „Jaunieši darbībā”.

Projekta mērķis bija veicināt jaunatnes izpratni un iecietību attiecībā uz patvēruma meklētājiem un bēgļiem Latvijā, kā arī izglītot jauniešus par šo cilvēku grupu.

Stāsta viena no projekta īstenotājām Madara: „Ar šo ideju no sākuma tika iepazīstināti mūsu tuvākie - ģimenes locekļi un draugi, kas neviltoti izrādīja interesi par to, kas tad īsti ir bēglis un patvēruma meklētājs. Projekta ietvaros mums bija nepieciešami lieli papildspēki, arī citi aktīvi jaunieši - viņus piesaistot tos vispirms iepazīstinājām ar mūsu ideju un mērķi. Savukārt pēc pirmā lielā pasākuma, simulācijas spēles filmēšanas Zaķumuižā, jaunieši pēcāk dalījās pārdomās ar iegūto jauno pieredzi, un daudzi ieguva jaunas zināšanas par šo tēmu.

Vislielāko gandarījumu varēja vērot mācību filmas „Meklējot mājas” prezentācijā, kas norisinājās 2010. gada 21. septembrī klubā „Nabaklab”, kuru apmeklēja daudz jauniešu. Pēc filmas noskatīšanās jaunieši vēlējās uzzināt ko vairāk par bēgļiem un patvēruma meklētajiem, tika diskutēti un pārrunāti dažādi jautājumi.

Šobrīd biedrības „Patvērums „Drošā māja”” jaunie aktīvisti izsūta 500 filmas kopijas dažādām jauniešu organizācijām un skolām.

Sabiedrības ieguvums no šī projekta ir viennozīmīgi svarīgs, jo cik gan daudzi zina par to, kāpēc šeit ir citu tautību pārstāvji, kāpēc viņu bērni iet ar mūsu bērniem vienā skolā, kāpēc mans jaunais kolēģis ir citas rases pārstāvis? Realizējot projektu „Jūties kā mājās” konstatējām, ka lielākā sabiedrības daļa, nekad nav dzirdējusi šādu terminu „patvēruma meklētājs”. Mēs dzīvojam Eiropas Savienībā tāpēc nemaz nezinām, ko nozīmē nemiers, bailes no vajāšanām tikai savas reliģiskās pārliecības dēļ. Šie cilvēki ne ar ko neatšķiras no mums, viņiem ir tādas pašas intereses, vajadzības, bet viņi nereti ir nesaprasti un vientuļi, šķirti no savām ģimenēm pat vairākus gadus. Šis projekts veicina šo izprati, par to kāpēc Latvijā vai pasaulē ar vien vairāk parādās cittautieši, nereti pat citas rases pārstāvji. Mums tas būtu jāizprot, ka šie cilvēki nav kā latvieši Anglijā, viņi nebrauc uz šejieni labākas dzīves meklējumos, bet viņi nokļūst šeit, lai sapratu, kas ir dzīve, kas ir miers un drošība, kā tas ir nebaidīties par savu dzīvību, viņi vēlās iepazīties ar draudzīgiem un izpalīdzīgiem cilvēkiem. Uzņemot šos cilvēkus mūsu zemē, mēs paši kļūstam bagātāki, viņi nāk no dažādām pasaules malām no Āfrikas, Gruzijas, Afganistānas, viņiem katram ir sava kultūras bagātība un pieredze, kas tikai un vienīgi var pilnveidot mūs pašus un mūsu skatu uz nākotni”.

__________________________________________________________________________

Informācija par biedrības „Patvērums „Drošā māja”” īstenojamo projektu „Jūties kā mājās!"

Biedrības „Patvērums „Drošā māja”” brīvprātīgo jauniešu grupa programmas „Jaunatne darbībā” ietvaros no 2010. gada februāra īsteno projektu „Jūties kā mājās”.

Projekta mērķis ir iecietības un jauniešu izpratnes veicināšana par tautu un kultūru daudzveidību un citādām cilvēku sociālajām grupām. Pasaulē nav vienota kultūras jēdziena. Vieni to saprot tikai ar ēku arhitektūru, citiem kultūra asociējas ar reliģiju un pieņemtajām normām sabiedrībā. Jauniešiem jāzina, ar kādām grūtībām un bieži vien kultūras šoku nākas piedzīvot cilvēkam, kuram pēkšņi, pašam negribot, ir jādzīvo svešā valstī, ar kādiem pārdzīvojumiem viņiem nākas tikt galā.

Galvenās projekta aktivitāte ir filmas veidošana par patvēruma meklētāju un bēgļu izjūtām un domām, nokļūstot svešā valstī, kur runā svešā valodā. Filmā tika intervēti patvēruma meklētāji un bēgļi, kas uzturas patvēruma meklētāju izmitināšanas centrā „Mucenieki”. Patvēruma meklētāji un bēgļi tika aicināti izstāstīt par ceļu, kā viņi nokļuva Latvijā.

Lai Latvijas jaunieši saprastu, kā jūtās bēglis Latvijā, tika izspēlēta simulācijas spēle. Spēlē piedalījās vairāk nekā 40 jaunieši. Simulācijas spēles laikā tika izspēlētas situācijas, kādas mēdz piedzīvot patvēruma meklētāji un bēgļi, t.i. karš, dažādas konflikta situācijas, bēgšana, robežas šķērsošana, ierašanās svešā valstī. Pēc spēles tika organizēta diskusija par sajūtām, emocijām, kas radušās spēles laikā. Simulācijas spēle tika filmēta un tā būs daļa no filmas.

Interesants un ļoti sarežģīts bija filmas montēšanas process, bet filma ir gatava un tiks nodota skatītajiem, lai veicinātu diskusiju Latvijas jauniešu vidū.