Konsultācijas Rīgā
+371 25565098 (I-V 9:00-17:00)
+371 28612120 (I-V 9:00-17:00)

+371 67898343 (I-V 9:00-20:00)
Skype: PatverumsDM
Lāčplēša iela 75 - 1 B, Rīga
Konsultācijas reģionos
Latgale
+371 25723222
Kurzeme
+371 25719118
Vidzeme
+371 25719266
Zemgale
+371 25719588

Viesojoties Liepājā bēgļi iepazīst Latvijas kultūras kanonu „Mūzika”

Ievietots: 27.07.2022

26.jūlija agrā rītā starptautiskās aizsardzības personas no Baltkrievijas, Afganistānas, Sīrijas, Irākas, Eritrejas, Krievijas, Tadžikistānas un Šrilankas devās kopīgā, izzinošā ekskursijā uz mūzikas pilsētu Liepāju, lai atklātu  kultūras kanonu Mūzika.

Ierodoties Liepājā viesmīlīgi tika sagaidīti folkloras kopas „Atštaukas” centrā „Namīns”, kur folkloras kopa iepazīstināja dalībniekus ar latviešu gadskārtu svētkiem, mācot dažādas rotaļas, dejas un dziesmas. Patvēruma meklētāji no Afganistānas atzina, ka šī bija pirmā pieredze iepazīstot latviešu kultūras tradīcijas un viņuprāt daudzi elementi mūsu valstīm ir līdzīgi. Dalībniekus pārsteidza, ka folkloras kopa cenšas iesaistīt jaunāko paaudzi, lai Latvijas svētku tradīcijas tiktu turpinātas.

Galvenā ģimenes vērtība ir mantinieks, kas ir vienlīdz svarīgi visās kultūrās. Folkloras kopa caur rotaļu aicināja katras kultūras pārstāvi nodziedāt savas valsts šūpuļdziesmiņu. Aktivitātes noslēgumā visi vienojās kopīgā dziesmā un dejā. Atštaukas dalībnieces bija ļoti pārsteigtas, cik labi daži no klātesošajiem jau runā latviešu valodā, vēl pārsteigtākas uzzinot, ka daži no viņiem Latvijā uzturas vien 20 dienas, bet spēj komunicēt un atbildēt latviešu valodā.

Pēc garā ceļa no Rīgas nosēdējušies, tad kopīgi ar folkloras kopu izdancojušies un izdziedājušies, nedaudz salijuši, bet joprojām gatavi izzināt Liepāju - dalībniekiem bija iespēja apskatīt un pabūt koncertzālē „Lielais Dzintars”.

Pēc garas pastaigas pa  muzikālo un skaisto Liepāju, žurnāliste no Baltkrievijas Vika Trenas dalījās savā pieredzē par dzīvi Tukumā latviešu ģimenē. Vika atzīst, ka visefektīvāk integrēties un apgūt valodu var tieši mazpilsētās nevis lielās pilsētās, kur tiek izmantotas starpniekvalodas. Vika ir ļoti pateicīga, ka ir nokļuvusi un dzīvo latviešu ģimenē, kurā viņa mācās un runā komunicējot latviešu valodā. Vislabāk tradīcijas var iepazīt gatavojoties un  kopīgi svinot svētkus.  Vika velta daudz enerģijas izglītojot savas valsts iedzīvotājus par tur pastāvošo politisko situāciju, jo iedzīvotājiem šķiet, ka iekšēji politiskā situācija atbilst viņu priekšstatiem. Vika saņēma arī vairākus interesentu jautājumus no citiem dalībniekiem par viņas profesionālo jomu, kā arī par to, kas visvairāk pārsteidza un saviļņoja dzīvojot latviešu ģimenē.    

Pasākuma noslēgumā dalībnieki atzina, ka ir ļoti iedvesmoti, redzot, ka dzīve rit ne tikai Rīgā, bet arī citās pilsētās un arī tur ir iespēja dzīvot, strādāt, mācīties un būt sabiedriski aktīviem. Dalībnieki ir pateicīgi par iespēju pavadīt dienu ārpus PMC „Mucenieki”. Kādam tā ir pirmā reize ārpus Rīgas, kāds jau paspējis pabūt un iepazīt Liepāju. Daži satiek viens otru pirmo reizi klātienē, jo pēdējos 3 mēnešus kopīgi apguvuši latviešu valodu caur Zoom platformu, kur viens otru redzējuši tikai mazā video kamerā. Kāds cits atzīst, ka pirmo reizi mūžā redz jūru un tās būs vislabākās atmiņas no Liepājas. Kādam citam ļoti pārsteidzoša šķita Liepājas arhitektūra, ka skolēni mācās ģimnāzijā – ēkā, kura ir ļoti grezna, gluži kā pilis viņu valstī.

Projekts “Atbalsta pasākumi starptautiskās aizsardzības personām III” tiek īstenots ar Patvēruma, migrācijas un integrācijas fonda atbalstu un to līdzfinansē Eiropas Savienība. Granta līguma nr. PMIF/9/2020/3/02