Integrācijas mācību kursa ietvaros starptautiskajām aizsardzības personām ir iespējams iegūt zināšanas par Latvijas valsti, valsts iekārtu, vēsturi, kultūru un tradīcijām, praktisku informāciju par Latviju, par iekļaušanos sabiedrībā, nediskriminācijas principiem, komunikācijas, reliģiskajām un kultūras atšķirībām, dzīvokļu tirgu, nodarbinātības iespējām, izglītības sistēmu un izglītības iegūšanas iespējām, brīvā laika pavadīšanas iespējām, veselības aprūpes sistēmu, sociālās drošības tīklu un sociālās palīdzības sistēmu Latvijā. Lai nodarbībās varētu piedalīties ģimenes ar bērniem, mācību laikā tiek organizēta arī bērnu pieskatīšana.
Pirmā grupa martā uzsākto integrācijas kursu noslēdza aprīļa sākumā un tajā mācījās 15 personas, kuras Latvijā ieradušās no Azerbaidžānas, Afganistānas, Krievijas, Kirgizstānas, Kongo, Tadžikistānas un Uzbekistānas. Vislielākā interese šai mācību grupai bija par darba iespējām dažādās profesijās. Ņemot vērā, ka kursantu vidū bija arī ģimenes ar bērniem, bija daudz jautājumu, kas saistīti ar bērnu izglītību – gan vispārējo, gan interešu izglītību. Kursu noslēdzot un saņemot apliecības par iegūtajām zināšanām, kursanti atzinīgi novērtēja mācību laikā iegūto informāciju un uzsvēra, ka tā bijusi praktiska un turpmāk būs ļoti noderīga.
Otrajai mācību grupai piecu nodarbību cikls par Latviju tika īstenots aprīlī. Šajā grupā bija 15 starptautiskās aizsardzības personas no Eritrejas, Pakistānas, Sīrijas, Bangladešas, Sudānas, Azerbaidžānas, Krievijas.
“Saņemot apliecības par integrācijas kursa pabeigšanu, klienti no Bangladešas un Eritrejas izteica pateicību projekta komandai un atzina, ka ļoti noderīgi viņiem bija no lektoriem uzzināt un izprast Latvijas izglītības un veselības sistēmu,” norāda projekta vadītāja Zanda Rudene. “Lekcijas par diskriminācijas aizlieguma principa ievērošanu Latvijā laikā klienti atzina, ka līdz šim nav izjutuši diskrimināciju no Latvijas sabiedrības vai arī kādu īpašu uzmanību viņu ādas krāsas dēļ, un uz ielas jūtas droši. Kursu dalībnieki uzsvēra, ka integrācijas kurss bija liels atbalsts, lai iepazītu Latviju.” Viņa pauda gandarījumu, ka mācību kursa apmeklējums bijis 100%, kas liecina par dalībnieku ieinteresētību un mācību kursa aktualitāti.
Kvalitatīvu saziņu ar abiem mācību grupu dalībniekiem nodrošināja arābu, tigriņu, urdu, dari un turku valodas tulki vai valodu zinātāji.
Lai starptautiskajām aizsardzības personām nodrošinātu iespēju apgūt darba un sadzīves vidē nepieciešamās latviešu valodas zināšanas un iemaņas, kā arī vienlaikus attīstīt galvenās valodas apguves prasmes: lasītprasmi, runāt prasmi, rakstītprasmi, klausīšanās prasmi un gramatikas pielietojumu - projekta “Atbalsta pasākumi starptautiskās aizsardzības personām II” ietvaros martā tika uzsākts latviešu valodas mācību kurss, kurš šobrīd tiek nodrošināts divām mācību grupām. Kopumā latviešu valodu mācās 25 starptautiskās aizsardzības personas no 11 valstīm - Eritrejas (7), Afganizstānas (2), Azerbaidžānas (5), Krievijas (4), Izraēlas (1), Kongo (1), Sudānas (1), Tadžikstānas (1), Baltkrievijas (1), Uzbekistānas (1), Gruzijas (1). Plānots, ka latviešu valodas mācības abām grupām ilgs līdz šā gada jūnijam.
Kopumā no šā gada 2.janvāra līdz 2020.gada 30.jūnijam projekta “Atbalsta pasākumi starptautiskās aizsardzības personām II” ietvaros paredzēts sniegt atbalstu vismaz 500 starptautiskās aizsardzības personām – pieaugušajiem un bērniem.
Projekts “Atbalsta pasākumi starptautiskās aizsardzības personām II” tiek īstenots ar Patvēruma, migrācijas un integrācijas fonda atbalstu un to līdzfinansē Eiropas Savienība. Granta līguma nr. PMIF/9/2017/2/01/
Informāciju sagatavoja: Rasa Saliņa, multimediju komunikācijas speciāliste, tālr. 22026355, e-pasts: rasa.salina@patverums-dm.lv