Pieredzē dalījās un klātesošos diskusijā un praktiskos uzdevumos iesaistīja biedrības “Patvērums “Drošā māja”” valdes priekšsēdētāja Sandra Zalcmane un viņas kolēģe juriste Gita Miruškina, kā arī biedrības "Par brīvu Vidzemi no cilvēku tirdzniecības" valdes loceklis Arturs Vaišļa.
Cilvēku tirdzniecības problēma ir aktuāla, arī Vidzemē konstatēti vairāki fiktīvo laulību un piespiedu darba gadījumi. Svarīga ir dažādu institūciju iesaiste un izpratne par problēmu, uz ko arī likts uzsvars HESTIA projektā.
Latvijā cilvēktirdzniecības upuri palīdzību saņem valsts apmaksātas sociālās rehabilitācijas programmas ietvaros, ko administrē Labklājības ministrija. Palīdzību ārkārtas situācijā, kā arī konsultācijas var saņemt katrs, vēršoties biedrībā “Patvērums “Drošā māja”" vai Ārlietu ministrijā.
“Valsts programmas ietvaros katru gadu palīdzību saņem vidēji 24 cilvēki. 2014.gadā “Patvērums “Drošā māja” sociālo rehabilitāciju nodrošināja 38 cilvēkiem. Pērn uz mūsu diennakts Uzticības tālruni saņemti 220 zvani. Šī gada nepilnos piecos mēnešos biedrība saņēmusi 87 lūgumus pēc palīdzības. Tomēr tie ir tikai apzinātie gadījumi. Ir upuri, kuri nesniedz informāciju, jo kautrējas, vaino sevi. Ir gadījumi, kas joprojām nav atklāti, tāpēc svarīga ne tikai dažādu institūciju, bet arī iedzīvotāju iesaistīšanās, jo pat it kā maznozīmīga ziņa var palīdzēt cilvēktirdzniecības upurim,” stāsta S.Zalcmane.
“Cilvēku tirdzniecības formas ir dažādas: piespiešana stāties intīmos sakaros, veikt seksu pa telefonu, piespiedu darbs, “narkomūļu” organizēšana – ar draudu un vardarbības metodēm cilvēka ķermenī ievietotas narkotikas, lai tās nogādātu no vienas valsts citā, piespiedu ubagošana, mājkalpotāju ieviešana, par to nemaksājot, un vēl citi veidi. Cilvēks tiek izmantots kā prece. Turklāt upuri visās cilvēku tirdzniecības formās ir abu dzimumu,” skaidroja S.Zalcmane. Plašāks ieskats par problēmu, aktuālā informācija un kampaņas ir apkopotas biedrības mājaslapā.
“Liela daļa upuru, kuri devušies uz ārzemēm strādāt, bet ir tur apkrāpti, par to nevienu neinformē, jo vaino sevi, jūtas atbildīgi ģimenes priekšā, kautrējas. Tāpēc aicinām vērsties pēc palīdzības jebkurā diennakts laikā, zvanot uz mūsu biedrības Uzticības tālruni (+371) 28612120. Palīdzību ārkārtas situācijās sniegs arī Ārlietu ministrijas Konsulārais departaments: +371 67016364 (darba laikā), +371 26337711 (ārpus darba laika)".
Tuvojas vasara, atvaļinājumu laiks, tāpēc speciālisti aicina parūpēties par savu un tuvinieku drošību pirms katras izceļošanas, jo ārvalstīs esošam iedzīvotājam palīdzības sniegšanas process ir sarežģītāks. “Kļūt par cilvēku tirdzniecības upuri ir drauds jebkuram. Iesakām pirms ceļošanas apdrošināties, atstāt nokopētus pases datus mājās palicējiem, informēt par ceļojuma maršrutu, apmešanās vietām, to kontaktinformāciju, iepriekš izplānot maršrutu, naktsmītnes, dokumentus neturēt makā, kas ir viena no vairāk nozagtajām lietām ceļošanas laikā, pierakstīt uzticības tālruņu un ārkārtas situāciju telefonu numurus. Tāpat svarīgi noskaidrot, kur konkrētajā valstī atrodas Latvijas vēstniecība, ja tāda nav, tad mums kā Eiropas Savienības (ES) valstij palīdzēt varēs jebkura ES dalībvalsts vēstniecība.”
Ieteikumi, brīdinājumi, plānotājs un kontaktinformācija ceļotājam ērtā veidā pieejami mobilā telefona aplikācijā “Ceļo droši”, kas bez maksas ielādējama Ārlietu ministrijas mājaslapā.
“Projekts ilgs divus gadus, izstrādājot arī vienotu terminu un izpratni par jēdzienu “fiktīvās laulības”, kas palīdzēs meklēt risinājumus problēmas novēršanai. Pašlaik reģionālajos semināros noskaidrojam, kādas ir mūsu zināšanas cilvēku tirdzniecības jomā, taps arī pētījums, uz kā pamata tiks sastādīta mācību programma speciālistiem visās projekta dalībvalstīs,” skaidroja Gunta Vīksne, biedrības “Patvērums “Drošā māja”” projektu koordinatore.
*Projekts “Novēršot cilvēku tirdzniecību un fiktīvās laulības: daudznozaru risinājums” (HESTIA) tiek īstenots ar Eiropas Komisijas finansiālu atbalstu. Šī publikācija atspoguļo tikai autora viedokli, un, lai arī kā tiktu izmantota tajā ietvertā informācija, Eiropas Komisija par to neuzņemas nekādu atbildību. Granta līguma Nr.HOME/2013/ISEC/AG/THB/4000005845. #HESTIA_THB
Informāciju sagatavoja portāls "Valmieras ziņas"/ papildināja Rasa Saliņa, HESTIA sabiedrisko attiecību speciāliste, tālr. 22026355, rasa.salina@gmail.com