Informācijas centrs iebraucējiem noslēdz darba cēlienu

Ievietots: 30.12.2022

Informācijas centrs iebraucējiem darbību uzsāka 2016. gada 18. maijā. Visu šo laiku projektu realizēja biedrība “Patvērums “Drošā māja””. No 2023. gada 1. janvāra Informācijas centra iebraucējiem funkcijas pārņem Sabiedrības integrācijas fonds, kurš to realizēs kā Vienas pieturas aģentūru. Taču tagad atskatīsimies uz to, kas paveikts līdz šim.

Galvenais Informācijas centra iebraucējiem darbības fokuss ir juridiskā palīdzība un tulkošanas pakalpojumi iebraucējiem no trešajām (ārpus Eiropas Savienības) valstīm. Taču tāpat projekta ietvaros ir notikušas starpsektoru Dialoga platformas tikšanās, neformālās izglītības aktivitātes, divas starptautiskas konferences un daudzi citi pasākumi, kuru mērķis – atbalstīt iebraucējus, gan izglītojot sabiedrību, gan veicinot profesionālos kontaktus nozares organizāciju starpā, gan nepastarpināti palīdzot iebraucējiem. Kopš 2016. gada esam snieguši palīdzību 5163 iebraucējiem-vīriešiem un 3973 sievietēm.

Projekta darbības noslēdzošā fāze sākās 2020. gadā, ar nosaukumu “Informācijas centrs iebraucējiem II”.  Kopš 2020. gada jūlija palīdzība sniegta 4561 iebraucējam. No tiem 4393 bijuši trešo valstu valstspiederīgie, 39 bēgļi, 14 personas ar alternatīvo statusu un 115 patvēruma meklētāji. Jautājumu loks, kuros pārsvarā pēc palīdzības vērsušies iebraucēji: migrācijas jautājumi, nodarbinātība, latviešu valodas apguve, ģimenes jautājumi, patvēruma jautājumi.

Piecas valstis, no kurām iebraukušie visvairāk vērsušies pēc palīdzības, ir Ukraina, Krievija, Indija, Uzbekistāna un Pakistāna.

Tāpat esam konsultējuši speciālistus, kas savā profesionālajā darbībā saskaras ar iebraucējiem (piemēram, darba devējus). Kopumā sniegtas konsultācijas 728 profesionāļiem.

Esam snieguši tulkošanas pakalpojumus no daudzām, arī  mūsu reģionā retām un eksotiskām valodām: urdu, hindi, arābu, vjetnamiešu, tamilu, tigrinju un citām valodām. Kopumā tulkošanas pakalpojumus kopš 2020. gada vasaras saņēmuši 615 unikālie klienti.

Esam izglītojuši sabiedrību, radot unikālu saturu ar video ziņām, podkāstiem, foto galerijām, jaunumu rakstiem, lai sekmētu dažādu aizspriedumu mazināšanos pret citu rasu, kultūru vai etnisko grupu pārstāvjiem. Mūsu veidotais saturs joprojām pieejams biedrības “Patvērums “Drošā māja”” mājslapā www.patverums-dm.lv un Informācijas centra iebraucējiem mājaslapā www.integration.lv .

Pēdējā Informācijas centra iebraucējiem video ziņu sērijā vairāk par projektu un tā noslēguma iespaidiem stāsta projekta vadītāja, biedrības “Patvērums “Drošā māja”” valdes priekšsēdētāja Gunta Vīksne. Skatieties interviju šeit: https://youtu.be/foyKsIgpkkM

Biedrība “Patvērums “Drošā māja”” ir guvusi neatsveramu pieredzi, nodrošinot Informācijas centra iebraucējiem darbu, un cer savu kompetenci likt lietā nākotnes projektos, lai palīdzētu tiem, kam dzīvei Latvijā nepieciešams padoms un atbalsts.

Informācijas centra iebraucējiem darbību Patvēruma, migrācijas un integrācijas fonda ietvaros nodrošina un attīsta NVO „Patvērums „Drošā māja””. Centru līdzfinansē Eiropas Savienība. Granta līgums Nr. PMIF/12/2020/3/01. Kopējais projekta finansējums ir 925 767,20 eiro, ko veido Patvēruma, migrācijas un integrācijas fonda finansējums 75% apmērā un valsts budžeta līdzfinansējums 25% apmērā. Projekta ietvaros sasniedzamie kopējie rādītāji – 2500 personas, kurām sniegta palīdzība fonda integrācijas pasākumu ietvaros.