lv
LatvijaDrošā mājadažādiem cilvēkiem
Uzticības tālrunis cilvēku tirdzniecības gadījumos: +371 28612120

Izcili noritējusi vasaras nometne ukraiņu un latviešu ģimenēm

Ievietots: 09.08.2023

No  4. augusta līdz 6. augustam, Dienvidkurzemes novadā, Otaņķu pagasta Rijniekos notika vasaras nometne, ko mēs, “Patvērums “Drošā māja””, rīkojām sadarbībā ar ASV vēstniecību Latvijā.

Nometnē piedalījās 72 dalībnieki. Starp viņiem bija 8 ukraiņu un 8 latviešu ģimenes, kā arī individuālie dalībnieki un brīvprātīgie palīgi. Pārsvarā nometņotāji ieradās no Rīgas un Liepājas, tāpat sarakstā minēti arī Ozolnieki, Skrunda, Tūja. Protams, ukraiņu ģimeņu īstās mājas ir tur – Mariupolē, Černihivā, Harkivā…

Nometnes galvenais mērķis bija sniegt ukraiņiem atpūtas un prieka brīdi, kā arī radīt apstākļus, lai iepazītos un sadraudzētos. Norises vieta – ģimeņu mācību centrs “The Cave” Dienvidkurzemes mežu vidū. Dalībnieki dzīvoja teltīs, un vairāki atzina, ka šāda tuvība dabai ir kā atgriešanās bērnībā.

Trīs dienās bija saplānota jautra un intensīva programma, ar lielu entuziasmu viss arī notika! Bija  gan siera siešanas meistarklase, gan deju rosme kopā ar Deju svētku virsvadītāju Edžu Arumu, skrubju taisīšana, slotu siešana un pirts rituāls Latvijas labāko pirtnieku vadībā, brauciens makšķerēt četros no rīta, vizuālās mākslas darbnīca, lakatiņu un krūžu apzīmēšana, nometnes karoga kolektīva apgleznošana, vakari pie ugunskura, kur dziedājām kopā ar Zandu Štrausu un Matīsu Pavītolu, bet pēc tam cepām maršmelovus un desiņas.

Īpaši bijām padomājuši par bērniem: devāmies uz putu ballīti Nīcas  parkā, nometnē bija piepūšamā atrakcija lēkāšanai un bumbiņu baseins kārtīgai ieniršanai, tāpat bija pieejami dažādi rīki spēlēm brīvā dabā, bet mežā varēja iziet šķēršļu trasi.

Pēdējā nometnes dienā devāmies ekskursijā pa Dienvidkurzemes novadu. Vispirms apciemojām Prenclavu dzirnavas - vienas no lielākajām vējdzirnavām Latvijā - , tad gides vadībā izstaigājām dabas taku Bernātos un apciemojām Jūrmalciema Tīklu māju.

Ekskursijai noslēdzoties Liepājā, nometnes dalībnieki apmainījās iespaidiem: šīs trīs dienas ir bijis vienreizējs un aizraujošs piedzīvojums! Palīdzība un integrācija, protams, ietver nopietnus pasākumus – materiālu atbalstu, palīdzību ar mājokli, darbu, latviešu valodas apguvi. Taču cilvēks nedzīvo no maizes vien! Daba, svaigs gaiss, skaisti piedzīvojumi, draudzīgas neformālas saruna – tas ir ļoti, ļoti vajadzīgs, lai Latvijā justos kā drošā mājā.

Nometni vadīja Liepājas pusē pazīstamais “nometņu lauva” un populārais blogeris Žigimants Krēsliņš (Žigis). Nometnes nebūtu bez organizatoriskā darba, ko izdarīja “Patvēruma “Drošās mājas”” darbinieces: Līga Krēsliņa, Eva Šķendere, Ilze Ķīķere, un vēl daudzi cilvēki, bez kuru iesaistes  šis skaistais piedzīvojums nav iedomājams! Šis ir pirmais pasākums projektā, kas tikko iesācies, un kurš “Patvēruma “Drošās mājas”” valdes locekles Guntas Vīksnes vadībā risināsies turpmākos divus gadus, lai visdažādākajos veidos palīdzētu iebraucējiem no Ukrainas.

Nometnes norisi finansē ASV Valsts departaments.


Nometnes lieliskie atbalstītāji:   Z/S Birzmaļi 2; SIA Nīckrasti; Dienvidkurzemes novads; Nacionālo  bruņoto spēku Nodrošinājuma pavēlniecības 1. reģionālais nodrošinājuma centrs, biedrība "Pārcēlājs"; Laivu noma "Plostnieki"; "Ūdensputni"; “Otaņķu gardumi”; “Liepājas Papīrs”; “Elvi”; “Bumbiņballīte”