Konsultācijas Rīgā
+371 25565098 (I-V 9:00-17:00)
+371 28612120 (I-V 9:00-17:00)

+371 67898343 (I-V 9:00-20:00)
Skype: PatverumsDM
Lāčplēša iela 75 - 1 B, Rīga
Konsultācijas reģionos
Latgale
+371 25723222
Kurzeme
+371 25719118
Vidzeme
+371 25719266
Zemgale
+371 25719588

Jauniešu dienas ietvaros Valmierā iepazīstina ar cilvēku tirdzniecības draudiem

Ievietots: 07.09.2015

        


4.septembrī, Valmierā viesojās biedrības “Patvērums “Drošā māja”" pārstāvji, lai caur dažādām aktualitātēm pievērstu uzmanību un censtos skaidrot cilvēku tirdzniecības problēmu, gan bērniem un jauniešiem, gan citiem interesentiem.

Dienas pirmajā pusē Valmieras Valsts ģimnāzijā norisinājās nodarbības, kurās, kopā ar jauniešiem no dažādām vecuma grupām, caur neformālās izglītības metodēm, tika atklāts cilvēku tirdzniecības process.

“Patvērums “Drošā māja”" pārstāvis Reinis Grāvītis norādīja, ka neformālās izglītības metodes, kuru laikā tiek apkopotas kolektīvās zināšanas par problēmu – bērniem savā starpā runājot, saprotot to, kas viņiem jau zināms par tematu, kā arī dodot viņiem jaunas zināšanas radošos apstākļos -, ir viens no veidiem, kas vislabāk ļauj izkristalizēt nozīmīgākos problēmas aspektus. “Citi varbūt brīnās, kā mēs ar lapiņām un puķītēm stāstām par tik nopietniem tematiem, bet beigās, tos izmantojot, ļoti labi sakārtojas galvenie temata jautājumi”.

Grāvītis atklāja, ka parasti, viesojoties skolās vai jauniešu centros, bērni apzinās problēmu, zina to, kas viņiem nav skaidrs tās ietvaros, kā arī spēj izdalīt dažādas cilvēku tirdzniecības formas. Diemžēl teju katrā vietā aptaujātie ir sastapušies ar piespiedu darba gadījumu ģimenes vai tuvāko paziņu lokā.

Pēcpusdienā Valmieras Integrētās Bibliotēkas telpās notika praktisks seminārs par cilvēktirdzniecības procesu (vervēšanu, potenciālā upura identificēšanu un iesaistītajām institūcijām). Uz semināru īpaši tika aicināti pašvaldību un sociālo dienestu pārstāvji.

Sociālajiem darbiniekiem ir liela loma potenciālā cilvēku tirdzniecības gadījuma novēršanā. “Runājot ar jauniešiem, būtiskāk ir uzsvērt to, kā viņš pats var pamanīt vervēšanas gadījumu, kā kritiski izvērtēt kādu darba piedāvājumu vai mācību apmaiņas programmu. Speciālistiem, atkarībā no tā, ko viņi dara ikdienā, jāprot saskatīt uzvedības izmaiņas vai tendences, kas raksturīgas, atšķirot potenciālu cilvēku tirdzniecības upuri”, norāda R. Grāvītis.

Vakarpusē, pie Valmieras Kultūras centra, Biedrības “Patvērums “Drošā māja”" jaunieši aicināja interesentus iejusties cilvēku tirdzniecības upura ādā un, ar maisu galvā, iziet šķēršļu joslu, ar melnu plēvi aizklātā telti. Atrakcija tēlaini atspoguļoja cilvēku tirdzniecības procesu, radot priekšstatu par problēmas īsto, nepatīkamo dabu. “Iekšā ir izveidots tāds ceļš, lai cilvēks nonāktu neērtā situācijā, tiktu fiziski nospiests uz ceļiem, un rastos tās nepatīkamās izjūtas, kuras rada kaut mazāko iespaidu par to, kā jūtas cilvēku tirdzniecības upuri”, norāda Reinis Grāvītis.

Apmeklētāji tika aicināti arī atbildēt uz jautājumiem saistībā ar cilvēku tirdzniecību, tos apspriest savā starpā, kā arī ar biedrības pārstāvjiem.

Skolniece Līva stāsta, ka šķēršļu joslā sajūtas bija diezgan biedējošas, jo tu nezini, kur tev jāiet un kas tev jādara: “Ja tāda situācija ir īstenība, tad cilvēks paliek bezspēcīgs un viņam var nodarīt jebko”. Līva ieguvusi zināšanas arī par to, kā izvairīties no potenciāliem draudiem, piemēram, šaubīgiem darba sludinājumiem, neskaidru līgumu parakstīšanas, kā arī to, ka nedroši ir arī tepat Latvijā, piemēram, orgānu tirdzniecības kontekstā.

Interesenti varēja aplūkot arī Pretcilvēktirdzniecības informatīvo treileri, kurā apkopotas detaļas no potenciāliem cilvēku tirdzniecības upuru dzīves apstākļiem, vizuāli uzskates materiāli, par to, kas notiek ar cilvēkiem dažādās problēmas izpausmes formās, piemēram, orgānu tirdzniecībā.

Sestdien, 5.septembrī, Valmieras Jaunatnes centrā “Vinda” aktīvajiem jauniešiem bija iespēja piedalīties simulācijas spēlē par cilvēku tirdzniecību, lai daudzpusīgi iepazītu dažādas ekspluatācijas formas un apzinātos pieejamos instrumentus sevis pasargāšanai.

Palīdzību cilvēku tirdzniecības mazināšanā jebkurā diennakts laikā var saņemt, zvanot uz biedrības Uzticības tālruni cilvēktirdzniecības mazināšanai (+371) 28612120. Palīdzību ārkārtas situācijās sniegs arī Ārlietu ministrijas Konsulārais departaments: +371 67016364 (darba laikā), +371 26337711 (ārpus darba laika).

Ieteikumi, brīdinājumi, plānotājs un kontaktinformācija ceļotājam ērtā veidā pieejami mobilā telefona aplikācijā “Ceļo droši”, kas bez maksas ielādējama Ārlietu ministrijas mājaslapā

Aktivitātes tika īstenotas projektos “Multidisciplināras iniciatīvas cilvēku tirdzniecības ierobežošanai”, ko finansiāli atbalsta atbalsta Islande, Lihtenšteina un Norvēģija un “Read the Small Print!”, ko finansiāli atbalsta ASV vēstniecība Rīgā. Par publikācijas saturu atbild biedrība "Patvērums "Drošā māja"".

Saite uz pirmavotu

Informāciju sagatavoja: Tīna Druva-Druvaskalne no portāla "Valmieras ziņas"/ papildināja Rasa Saliņa un Reinis Grāvītis