Konsultācijas Rīgā
+371 25565098 (I-V 9:00-17:00)
+371 28612120 (I-V 9:00-17:00)

+371 67898343 (I-V 9:00-20:00)
Skype: PatverumsDM
Lāčplēša iela 75 - 1 B, Rīga
Konsultācijas reģionos
Latgale
+371 25723222
Kurzeme
+371 25719118
Vidzeme
+371 25719266
Zemgale
+371 25719588

Jauniete dzīvo bailēs no fiktīvo laulību vervētājiem

Ievietots: 03.01.2011

TVNET/Tautas Balss

2011. g. 3. janvārī, 21:48

Kāda jauna sieviete pēc iepazīšanās sludinājuma ievietošanas internetā sākusi baidīties par savu drošību ārpus mājas, tāpēc viņa ikdienas gaitās dodas tikai kāda tuvinieka pavadībā. Jauniete šobrīd raizējas, ka viņu kāds nolūkojis un iecerējis ievilkt fiktīvo laulību lamatās, piespiežot apprecēties ar kādu trešo valstu pilsoni Īrijā, tā pirmdien ziņoja Tautas balss.

Jauniete nolemj iepazīties internetā

27 gadus jaunā Ilzīte no Kurzemes reģiona jau vairākus mēnešus dzīvojot aiz slēgtām durvīm un no mājām izejot retu reizi. Jaunā sieviete bija ievietojusi iepazīšanās sludinājumu internetā, līdz ar ko sākušās lielās raizes par savu drošību un pat dzīvību, informēja Tautas balss. 

Bailēs dzīvojošā Ilzīte raidījumam stāstīja, kādos nolūkos bija vēlējusies iepazīties internetā: „Man pašai ir uzņēmums, es gribētu, lai man kāds palīdz strādāt manā uzņēmumā, jo man vienai ir grūti. Es gribētu atrast otru pusīti, kas man varētu piepalīdzēt.” 

Pēc sludinājuma publicēšanas internetā, Ilzīte esot saņēmusi pieklājīgas atbildes vēstules. Sieviete devusies uz satikšanos un neesot pat prātā ienācis, ka kāds viņu varētu paslepus novērot un pēc tam ievilināt fiktīvo laulību lamatās. 

Terorizē fiktīvo laulību vervētāji 

„Man atsaucās vieni puiši, atsaucās otri puiši, un tad kādas divas nedēļas pagāja un man sāka sūtīt, vai es nevēlos braukt uz Īriju, ka man piešķirs vīru, un vai nevēlos strādāt,” sacīja Ilzīte. 

Tad jaunā sieviete esot saņēmusi piedāvājuma vēstuli no kādas sievietes, uz kuru neatbildēja. Taču terors e-pasta vēstuļu kastītē turpinājies, jo kāds Ilzītei par laulībām ar trešo valstu pilsoni Īrijā piesolījis 8000 eiro, labus dzīves apstākļus un pieklājīgi atalgotu darbu. 

Pēc šāda piedāvājuma izlasīšanas Ilzītei kļuvis patiešām bail: „Es ļoti baidos, es novērtēju to tā, ka viņi mani piespiež precēties. Es viena nekur nestaigāju. Ja ir kādas darīšanas Kuldīgā, braucu kopā ar opi, bet viena nekur. Baidos par to, ka esmu ielikusi sludinājumu.”

Baidās iziet no mājām 

Ilzītei esot bailes iziet ārpus mājas mazpilsētā Kuldīgā, kur uz ielas, iespējams, viņu varot kāds vervētājs nolaupīt. Viņai esot aizdomas, ka viņu gribot atrast. Sieviete Tautas balsij pauda savas bažas: „Viņi mani var izvarot, kaut kur var noslepkavot, opis, māte un tētis nezinās, kur esmu palikusi.” 

Tautas balss pie nevalstiskās organizācijas "Patvērums „Drošā māja”" noskaidroja, ka pagaidām Latvijā neesot novērota tendence, ka uz ielas nolaupot jaunas meitenes. 

„Patvērums "Droša māja"” pārstāve Gita Miruškina atzina: „Latvijā tā statistika nav tāda, ka pa ielām brauc garām mašīnas un rauj iekšā cilvēkus, un kaut kur aizved bez vēsts. Te vervētājiem ir kļuvušas daudz rafinētākas metodes. Interneta tehnoloģijas ir tas, kas palīdz.” Speciāliste norāda, ka gadu no gada vervētāju metodes kļūstot arvien viltīgākas, ka sievietes pat neaptverot, kā visā tajā tikušas iesaistītas. 

Spiestas precēties parādu dēļ 

Sākumā fiktīvās laulības, piemēram, Īrijā tiekot piedāvātas kā iespēja ātri nopelnīt. Aizbraucot turp, sieviete varot sākt arī šaubīties par laulībām, tādēļ sākoties psiholoģiskais terors. Miruškina stāsta, ka tad potenciālajām līgavām tiekot piedāvāta iespēja atrast darbu, ja viņa nevēlas precēties. 

„Un atkal meitene padomā, kāpēc ne?! Šo te darbu meklē nedēļu, divas, mēnesi. To laiku viņa dzīvo pie kāda, uz kāda rēķina un pēc laika šīs personas, kas it kā izmitina, saka: kad tu mums atdosi parādu?” norāda Miruškina. Pa to laiku parāds izmitinātajam kļuvis milzīgs, kā rezultātā bezpalīdzīgajām sievietēm atkal izskanot šis piedāvājums apprecēties, lai atlīdzinātu uzkrāto parāda summu.

Iesaka neatsaukties uz šaubīgām vēstulēm 

Šobrīd "Patvērums „Drošā māja"” palīdzību saņemot četras sievietes, kuras iekritušas vervētāju slazdos un cietušas no fiziskas vardarbības. Speciāliste iesaka neatsaukties šaubīgiem piedāvājumiem, lai izbēgtu no neparedzamām sekām. „Pirmais būtu šim te rakstītājam atbildēt, ka mani šis piedāvājums neinteresē, un turpmāk vispār neatsaukties uz šādām e-pasta vēstulēm,” rezumēja Miruškina.

Tomēr gadījumos, kad rodoties pamatota draudu sajūta, „Patvērums "Drošās māja"” eksperti aicina risināt radušos situāciju ar policijas palīdzību.