Konsultācijas Rīgā
+371 25565098 (I-V 9:00-17:00)
+371 28612120 (I-V 9:00-17:00)

+371 67898343 (I-V 9:00-20:00)
Skype: PatverumsDM
Lāčplēša iela 75 - 1 B, Rīga
Konsultācijas reģionos
Latgale
+371 25723222
Kurzeme
+371 25719118
Vidzeme
+371 25719266
Zemgale
+371 25719588

LA.LV: Skola pārtop par NVO namu

Ievietots: 20.05.2013

www.la.lv Dace Kokareviča 

Aizvadītajā nedēļā jaunajā Rīgas Nevalstisko organizāciju (NVO) namā bija sarīkota atvērto dur­vju diena. Turpat notika arī Rīgas domes (RD) Konsultatīvās padomes sabiedrības integrācijas jautājumos izbraukuma sēde, kurā tika apspriestas NVO nama telpu izmantošanas iespējas un kārtība. 


Savulaik Laimdotas ielā 42 strādāja Rīgas 100. vidusskola, bet vēlāk nams divus gadus bijis tukšs. Ēka atrodas Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta pārziņā, un tagad tur jau iekārtojies Rīgas kultūras un tautas mākslas centrs "Ritums", kas pašreiz ir viens no nama saimniekiem. Otrs drīzumā būs Nevalstisko organizāciju nams, kas piedāvās telpas bezmaksas, bezpeļņas pasākumu rīkošanai biedrībām un nodibinājumiem. Tā būs vieta, kur iegūt jaunāko informāciju, rīkot dažādas diskusijas par nevalstisko organizāciju un sabiedrības integrācijas jautājumiem, organizēt radošās darbnīcas, izstādes un citus pasākumus. Patlaban vēl rit remonts, ko plāno pabeigt jūlijā. Līdz tam iekārtos uzbrauktuvi, pa kuru ēkā iekļūt cilvēkiem ar ratiņkrēsliem. Pagaidām gan nav lifta, lai cilvēki ar kustību traucējumiem tiktu ceturtajā stāvā, kur atrodas lielā zāle. RD amatpersonas lēš, ka liftu ēkas ārpusē varētu piebūvēt nākamgad.

Nevalstisko organizāciju rīcībā būs vairākas telpas pirmajā stāvā un viss otrais stāvs. Kādreizējā skolas datorklasē atradīsies datori, pie kā strādāt NVO biedriem, piemēram, rak­stot projektus vai pārskatus. Gaitenī varēs sarīkot gleznu vai fotogrāfiju izstādes.

Nams darbosies pēc atvērtā biroja principa un būs pieejams visām nevalstiskajām organizācijām, kuru mērķi atbilst Rīgas domes sabiedrības integrācijas programmai 2012. – 2017. gadam un tās rīcības plānam 2012. – 2014. gadam.

NVO namam būs divu veidu sadarbības līgumi ar organizācijām. Būs tādas, kas tajā strādās regulāri, un tādas, kas izmantos telpas vienreizējiem pasākumiem, stāsta RD deputāte, Izglītības, kultūras un sporta komitejas priekšsēdētāja Eiženija Aldermane, kas, pēc organizāciju pārstāvju teiktā, bijusi šī NVO nama projekta iniciatore un virzītāja.

Profesionālām organizācijām parasti ir savi pastāvīgie biroji, bet mazākām ļoti svarīgi, ka tām bez maksas būs pieejamas biroju telpas. Vieta, kur rīkot plašākus seminārus vai konferences ar sadarbības partneriem, ir nepieciešama ļoti daudzām. Labi, ka namā būs datori un projekcijas iekārtas un uz konferenci varēs ierasties bez savas tehnikas, ņemot līdzi tikai zibatmiņā iekopētu informāciju, saka biedrības "Patvērums "Drošā māja"" pārstāve Gita Miruškina.

Šīs organizācijas darbības jomas ir gan cīņa pret cilvēktirdzniecību, gan legālo imigrantu izglītošana. G. Miruškina novērtē, ka Laimdotas ielas namā būs piemēroti apstākļi latviešu valodas mācīšanai imigrantiem.

Latvijas Cilvēktiesību centra pārstāve Sigita Zankovska-Odiņa uzsver, ka nams patiešām būs liela vērtība organizācijām, kam, piedaloties dažādos projektos, daļa to naudas arvien bija jātērē dārgu telpu īrei viesnīcās un citur. Tagad par šiem līdzekļiem varēs izdarīt vēl ko citu.

Vai jau tagad var sākt pieteikties uz telpām, Konsultatīvās padomes sēdē vaicāja viens no NVO pārstāvjiem. Atbilde – vēl to nevar darīt, jo jāpagaida, līdz būs pabeigts remonts un sāks strādāt administrators, kurš veidos telpu noslodzes grafiku un pieņems pieteikumus. Konsultatīvā padome, ko vada E. Aldermane un kur ir gan RD domes amatpersonas, gan NVO pārstāvji, apspriežot telpu izmantošanas noteikumu projektu, runāja arī par to, ka, jo detalizētāks šis nolikums būs, jo mazāk pārpratumu radīsies. Noteikts, ka "telpas netiek piešķirtas politisku, militāru, komerciālu vai reliģisku aktivitāšu organizēšanai". Tas nozīmē, piemēram, ka draudzei reliģisku rituālu rīkošanai telpas nedos, taču draudzes jauniešu koncertam zāli neatteiks. Gadījumos, kad būs šaubas, vai organizācijas mērķi ir atbilstīgi Rīgas integrācijas programmai, par telpu piešķiršanu lems Konsultatīvā padome, konsultējoties ar juristiem un RD izpilddirektoru.

Ziņa pārpublicēta no http://la.lv/index.php?option=com_content&view=article&id=381071:skola-prtop-par-nvo-namu&Itemid=436