Konsultācijas Rīgā
+371 25565098 (I-V 9:00-17:00)
+371 28612120 (I-V 9:00-17:00)

+371 67898343 (I-V 9:00-20:00)
Skype: PatverumsDM
Lāčplēša iela 75 - 1 B, Rīga
Konsultācijas reģionos
Latgale
+371 25723222
Kurzeme
+371 25719118
Vidzeme
+371 25719266
Zemgale
+371 25719588

LETA: Par cilvēktirdzniecības upuri lielāks risks kļūt ir nabadzīgākajiem iedzīvotājiem

Ievietots: 21.10.2013

 

Jo lielāka nabadzība, jo lielāks drauds kļūt par cilvēktirdzniecības upuri, šodien žurnālistiem akcentēja tiesībsargs Juris Jansons.

Tāpat viņš pie riskiem minēja depresiju, naudas problēmas, tāpat arī nepietiekamu cilvēku informētību par to, kur iesaistās. "Pamatā ir  sociālekonomiskie apstākļi, jo aiz labas un laimīgas dzīves neviens šo valsti neizvēlas pamest," uzsvēra tiesībsargs, norādot, ka cilvēki meklē labākas iespējas dzīvei un parasti saņem kādus solījumus par dzīvesvietu vai citus.

Jansons norādīja, ka Latvijā ir nepietiekama informācija šajos jautājumos un nepietiekams policijas darbs, proti, preventīvi darbs ir nepietiekams. Viņš arī uzskata, ka budžets neparedz nevienu efektīvu tiešas ietekmes pasākumu par cilvēktirdzniecības novēršanu, prevenciju. "Cīņa ar sekām bieži vien ir nesalīdzināmi dārgāka, bet pastāv risks, ka cietušais cilvēks atgriezties normālā ikdienas dzīvē nespēj un liktenis ir salauzts," sacīja tiesībsargs.

Vaicāts, kādēļ ir liela daļa cietušo, kas nevienam neziņo par pāridarījumiem, viņš minēja, ka sākotnējā fāzē cilvēki īsti nesaprotot, ka kļuvuši par upuri, kā arī nereti cilvēki par to kaunas un baidās no iespējamiem sabiedrības pazemojumiem. Tāpat par iemeslu varētu būt nezināšana, kā rīkoties šādos gadījumos.

Savukārt biedrības "Patvērums "Drošā māja"" vadītāja Sandra Zalcmane akcentēja, ka "ikviena spēkos ir novērst vai veicināt cilvēktirdzniecību, es aicinu visus kopā novērst cilvēktirdzniecību".

Viņa arī atklāja, ka Rīgas iedzīvotāji cilvēktirdzniecības jautājumos ir daudz izglītotāki nekā iedzīvotāji reģionos. Viņa norādīja, ka arī kampaņas laikā apmeklētās deviņas pilsētas - Rīga, Liepāja, Eleja, Gulbene, Viesīte, Daugavpils, Dagda, Ludza un Salacgrīva - netika izraudzītas nejauši, bet gan tādēļ, ka, pēc statistikas datiem, no tām nāk lielākais cilvēktirdzniecības upuru skaits. Par nepietiekamu informētību reģionos norādīja arī tiesībsargs.

Zalcmane skaidroja, ka cilvēktirdzniecības gadījumos cilvēku brīvība tiek ierobežota, piemēram, atņem dokumentus vai liek veikt darbus, kas nav atrunāti līgumā, tam nevajadzētu pakļauties. Satraucoša tendence esot arī tas, ka tiek iesaistīti vairāki cilvēki ar vieglu un vidēju garīgo atpalicību.

Zalcmane minēja, ka cilvēktirdzniecības jomas katrā valstī atšķiras, tā, piemēram, Lietuvā visizplatītākās ir piespiedu zādzības jauniešiem. Viņa akcentēja, ka cilvēktirdzniecības ierobežošanai ir jāpieliek daudz pūļu un svarīga ir cilvēku informēšana par to, kā arī cietušo rehabilitācija.

Kā ziņots, šā gada 18.septembrī biedrība "Patvērums "Drošā māja"" mēneša garumā visā Latvijā rīkoja pret cilvēktirdzniecības kampaņu "Esi zinošs - novērs cilvēku tirdzniecību". Ar kampaņas treilerī izvietoto informāciju iepazinušies vairāk nekā 1000 Latvijas iedzīvotāju, un semināros apmācīti 75 pašvaldību darbinieki.

Papildināts: Kampaņas „Esi zinošs – novērs cilvēku tirdzniecību” finansiālo atbalstītāju vidū ir tādi sociāli atbildīgi uzņēmumi kā Philip Morris International, kurš Pretcilvēktirdzniecības aktivitātes atbalsta jau ceturto gadu, „TransferGo”EuroAWK, Rīgas dome, Sabiedrības integrācijas fonds, ASV vēstniecība Latvijā. Informatīvo atbalstītāju vidū irwww.draugiem.lvwww.baltic-ireland.iewww.tvnet.lvwww.rus.tvnet.lvwww.apollo.lvwww.rus.apollo.lvwww.calis.lv. 

Informāciju sagatavoja ziņu aģentūra LETA, papildināja Rasa Saliņa, konsultante un praktiķe sabiedrisko attiecību jautājumos, tālr. 29145314, rasa.salina@gmail.com.

Pretcilvēktirdzniecības diena, 18.10.

Šodien, Eiropas Savienības Pretcilvēktirdzniecības dienā, Tiesībsarga biroja un biedrības „Patvērums „Drošā māja”” organizētajā preses konferencē tika uzsvērta problemātikas aktualitāte globālajā un Baltijas valstu kontekstā. Dalībnieki norādīja, ka ikviena no Baltijas valstīm pieliek pūles cīņā ar šo mūsdienu verdzību.
Intervē Sandru Zalcmani
Evans Makkartijs
Lilija Ivančenko
Tiesībsargs Juris Jansons, Rasa Saliņa
Intervē Sandru Zalcmani
Preses konference
S. Zalcmane, J. Jansons, E. Makkartijs, L. Ivančenko, R. Siliņa
Preses konference
S. Zalcmane, J. Jansons, E. Makkartijs, L. Ivančenko
Preses konference
Aleksandra Jolkina, Sandra Zalcmane
Sandra Zalcmane, Ruta Siliņa
Biedrības brīvprātīgie
Preses konference
Preses konference