Konsultācijas Rīgā
+371 25565098 (I-V 9:00-17:00)
+371 28612120 (I-V 9:00-17:00)

+371 67898343 (I-V 9:00-20:00)
Skype: PatverumsDM
Lāčplēša iela 75 - 1 B, Rīga
Konsultācijas reģionos
Latgale
+371 25723222
Kurzeme
+371 25719118
Vidzeme
+371 25719266
Zemgale
+371 25719588

Mācību laikā patvēruma meklētāji jautā par darbu, dzīvokli un konta atvēršanu

Ievietots: 29.12.2015

        

Ar ekskursiju pa Rīgu vairākiem desmitiem patvēruma meklētāju no PMIC "Mucenieki", kas gaida Latvijas valsts atzinumu par bēgļa vai alternatīvā statusa piešķiršanu, otrdien noslēdzās apmācību kurss par Latviju, stāsta biedrības "Patvērums "Drošā māja"" pārstāve Rasa Saliņa.

Mācības, kuras noritēja kopš 30.novembra, ietvēra dažādus praktiskus tematus un informāciju par Latviju. "Patvērums "Drošā māja"" vadītāja Sandra Zalcmane uzsver, ka mācību programmu bēgļiem un personām ar alternatīvo statusu biedrība izstrādājusi jau pirms vairākiem gadiem.

"Programma, kuru izstrādājām 2011.gadā, bija domāta bēgļiem un personām ar alternatīvo statusu, taču šobrīd mēs to pielāgojam tieši patvēruma meklētāju vajadzībām. Ir jautājumi, par kuriem šai mērķa grupai ir padziļināta interese, piemēram, uzturēšanās atļaujas, nodarbinātība, bankas konta atvēršana, dzīvokļa meklēšana," stāsta S.Zalcmane.

Runājot par īstenoto mācību programmu, viņa akcentē, ka mācības notika latviski, nodrošinot tulkojumu pat sešās valodās - krievu, angļu, arābu, kurdu, farsi un franču. "Ja kādas valodas tulks vai valodas pārzinātājs nebija pieejams, tad mēs iesaistījām kādu no patvēruma meklētāju vidus. Ilgus gadus, strādājot ar legālajiem imigrantiem, esam praksē novērojuši, ka latviešu valoda mācību procesā ir jālieto, jo latviešu valodai ir atšķirīga fonētika no tām valodām, kuras lieto patvēruma meklētāji, " pauž biedrības pārstāve.

Mācību laikā informāciju patvēruma meklētājiem sniedza arī Nodarbinātības valsts aģentūras un "Swedbank" AS pārstāvji. Tas bijis arī labs veids, kā pārbaudīt, vai iestāžu sagatavotā informācija ir uztverama iebraucējiem. "Dalība šādās mācībās bija labs starta punkts institūcijām, kas nav iepriekš strādājušas ar patvēruma meklētājiem, bet kurām nākotnē būs jāstrādā ar bēgļiem," rezumē S.Zalcmane.

Janvārī ir plānotas nākamās mācības PMIC "Mucenieki" iemītniekiem - patvēruma meklētājiem. Pirmā nodarbība paredzēta 11.janvārī.

Pirmajā nodarbībā "Patvērums "Drošā māja"" lektori patvēruma meklētājiem sniedza vispārēju informāciju par Latviju un sociālās drošības tīklu. Otrās nodarbības ietvaros dalībniekiem tika sniegts ieskats Latvijas vēsturē un tradīcijās, kā arī bija iespēja uzzināt par mājokļa tirgu un uzturēšanās atļaujām Latvijā. Trešajā nodarbībā mācību dalībnieki iepazinās ar tēmām "Nodarbinātība" un "Veselības aprūpe", savukārt ceturtajā ieguva zināšanas par sociālās palīdzības sistēmu, iekļaušanos Latvijas sabiedrībā, kā arī uzzināja praktisku informāciju par banku pakalpojumiem. Piektajā - mācību kursu noslēdzošajā nodarbībā patvēruma meklētājiem bija iespējams gūt priekšstatu par izglītības sistēmu Latvijā un brīvā laika pavadīšanas iespējām. Visa mācību cikla - piecu nodarbību - ietvaros biedrības lektori kopā ar nodarbību dalībniekiem analizēja arī dažādas konkrētas situācijas un meklēja tām praktiskus risinājumus. Decembrī vidēji katru nodarbību apmeklēja 40 cilvēki.

Papildinot zināšanas par Latvijas valsti, gida pavadībā patvēruma meklētājiem no PMIC "Mucenieki" tika noorganizēta ekskursija (katrai mācību grupai), kuras laikā tās dalībnieki apmeklēja un iepazinās ar nozīmīgākajām vēsturiskajām un kultūras celtnēm Vecrīgā.

„Mācību programma patvēruma meklētājiem – ievadkurss par Latviju” tiek īstenota līguma Nr.5.1-15-32 ar Kultūras ministriju ietvaros.

Jau kopš 2007.gada biedrībā "Patvērums "Drošā māja"" darbojas profesionāļu komanda patvēruma meklētāju, bēgļu un personu ar alternatīvo statusu atbalstam. Astoņu gadu laikā biedrība ir īstenojusi Eiropas Bēgļu fonda atbalstītus projektus, kuru ietvaros gadā vidēji nodrošinājusi juridisko, sociālo, medicīnisko un materiālo palīdzību ap 80 cilvēkiem, kā arī, organizējot izglītojošus seminārus, dalījusies praktiskajās zināšanās par migrācijas tēmu Latvijas pašvaldībās.

Patvēruma meklētāju izmitināšanas centrs "Mucenieki" ir izveidots Ropažu pagasta Muceniekos 17 kilometrus no Rīgas. Centrā var izmitināt 150 iemītniekus. Izmitināšanas centra galvenais uzdevums ir nodrošināt patvēruma meklētājus ar mājokli laikā, kamēr viņu lietas tiek izskatītas un pieņemts lēmums patvēruma lietā.

Informācija sagatavota sadarbībā ar ziņu aģentūru BNS. Informāciju publicēja: Rasa Saliņa, komunikāciju un sociālo mediju eksperte, tālr. 29145314, e-pasts: rasa.salina@gmail.com

Ekskursija pa Rīgu 29.12. | Patvērums Drošā Māja
Ekskursija pa Rīgu, 29.12.
Piektā nodarbība par Latviju | Patvērums Drošā Māja
Piektā nodarbība par Latviju
Ceturtā nodarbība par Latviju | Patvērums Drošā Māja
Ceturtā nodarbība par Latviju
Nodarbība par nodarbinātību un veselības aprūpi | Patvērums Drošā Māja
Nodarbība par nodarbinātību un veselības aprūpi
Otrā nodarbība par Latviju 07.12. | Patvērums Drošā Māja
Otrā nodarbība par Latviju, 07.12.
Ievadkurss par Latviju patvēruma meklētājiem 30.11. | Patvērums Drošā Māja
Ievadkurss par Latviju patvēruma meklētājiem, 30.11.