Konsultācijas Rīgā
+371 25565098 (I-V 9:00-17:00)
+371 28612120 (I-V 9:00-17:00)

+371 67898343 (I-V 9:00-20:00)
Skype: PatverumsDM
Lāčplēša iela 75 - 1 B, Rīga
Konsultācijas reģionos
Latgale
+371 25723222
Kurzeme
+371 25719118
Vidzeme
+371 25719266
Zemgale
+371 25719588

Noslēdzas kultūras kanonu izzinošie pasākumi

Ievietots: 27.12.2022

12.decembrī biedrība „Patvērums „Drošā māja”” aicināja starptautiskās aizsardzības personas uz noslēdzošo kultūras kanona pasākumu, šoreiz izzinot labāk Rīgu un skatuves mākslu - apmeklējot un iepazīstot Latvijas Nacionālo teātri, kas ir Latvijas valsts dibināšanas vieta.

Starptautiskās aizsardzības personas no Krievijas, Baltkrievijas, Afganistānas un Ukrainas iesāka dienu ar ekskursiju Vecrīgā, apmeklējot galvenos centrālos apskates objektus. Diena bija ļoti balta, sniegs sniga, tāpēc ekskursijas dalībnieki priecājās nokļūt aizvējā pašā Bastejkalna augstākajā punktā, kur ekskursijas vadītāja Ramona Liepiņa aicināja katram izvilkt vienu no ukraiņu mākslinieces radītajām Eņģeļu kārtīm un dalīties savās sajūtās un asociācijās, ko konkrētā kārts simbolizē viņa dzīvē. Lielākā daļa klātesošo atzina, ka redz gaismu un cerību nākotnē.

Dienas turpinājumā dalībnieki devās uz pavisam citu Rīgas rajonu - jauniešu radošās apvienības „Trepes” telpām Viskaļu ielā, kur katram no dalībniekiem bija iespēja iesaistīties dažādās latviešu ziemas tradīciju radošajās darbnīcās – sveču liešanā, ziepju vārīšanā un svētku zvaigznes veidošanā. Katrs varēja izvēlēties sev interesējošo radošo darbnīcu – vienu vai visās 3. Gandrīz visi dalībnieki šādās aktivitātēs iesaistījās pirmo reizi. Kāds no dalībniekiem atzina, ka pirmo reizi dzīvē ir šāda iespēja izbaudīt ēterisko eļļu smaržas daudzveidību, tāpēc uzsver, ka tā bija ļoti īpaša radošā darbnīca, aizmirstot visas ikdienas problēmas, esot šeit un tagad.

Lielākā daļa no klātesošajiem Latvijā ieradušies pavisam nesen. Lai gūtu priekšstatu par dzīvi Latvijā, nodarbinātības iespējām, brīvprātīgo darbu, cilvēkiem, sadzīvi un ieklausītos, ko būtu vērts ņemt vērā no personas, kura Latvijā dzīvo jau ilgāku laiku uz kopīgu sarunu tika aicināta Palina Burko no Baltkrievijas, kura Latvijā saņēmusi bēgļa statusu, iesaistījusies vairākās brīvprātīgo organizācijās, tostarp arī biedrībā „Patvērums „Drošā māja””. Palina dalījās ar savu integrācijas stāstu, lai iedvesmotu pārējos. Palina saņēma arī vairākus jautājumus no klātesošajiem un izvērtās diskusijas gan par politiku un Latvijas sniegtajām iespējām, gan latviešu puišiem.

Pēc stiprinošas kafijas pauzes ar maizītēm un siltiem dzērieniem visi dalībnieki ar autobusu tika nogādāti uz Latvijas Nacionālo teātri. Ēka, kurai gana bieži braukts garām šoreiz ir īpašs pieturas punkts. Pie teātra grupu sagaida aktieris Ivars Kļavinskis, kurš šovakar ir grupas pavadošā persona, lai iekļūtu pat visslepenākajos teātra kambaros. Visiem dalībniekiem bija pārsteigums uzzinot, ka šī ēka ir valsts nozīmes arhitektūras un mākslas piemineklis. Arī fakts, ka šajā vietā tika dibināta Latvijas valsts ekskursijas dalībniekiem lika sajusties ļoti īpaši. Visi klātesošie pirmo reizi bija teātra aizkulisēs – pagraba stāvos, darbnīcās, kur tiek izgatavoti rekvizīti izrādēm, apģērba šūšanas darbnīcās, uc. Ikvienam bija iespēja izstaigāt teātra telpas, zāles, foajē. Staigājot 1.stāva foajē daži no dalībniekiem atpazina uz sienām  izvietoto aktieru portretus, jo redzējuši šos aktierus dažādās krievu filmās. Dalībnieki atzina, ka labprāt apmeklētu kādu teātra izrādi šajā teātrī.

Šis bija noslēdzošais kultūras kanonu iepazīšanas pasākums. Projekta ietvaros notikuši 7 kultūras kanonu pasākumi – Rīgas arhitektūras un dizaina foto rallijs, latviešu folkloras - tautasdziesmu tradīciju izzināšana, tautas tradīciju izzināšana - maizes cepšanas tradīcijas latgaliešu stilā, kino vēstures izzināšana un pārtapšana kino varoņu tēlos Preiļu leļļu muzejā, Vizuālās mākslas kanona izzināšana apmeklējot Latvijas Nacionālo Mākslas muzeju un Vakarbuļļu skulptūru parku, Mūzikas kanona iepazīšana apmeklējot mūzikas pilsētu Liepāju un skatuves māksla – apmeklējot Latvijas Nacionālo teātri.

 Kopš 2020.gada 1.septembra kultūras kanonu aktivitātēs iesaistīti 227 dalībnieki.

Projekts “Atbalsta pasākumi starptautiskās aizsardzības personām III” tiek īstenots ar Patvēruma, migrācijas un integrācijas fonda atbalstu un to līdzfinansē Eiropas Savienība. Granta līguma nr. PMIF/9/2020/3/02

Kultūras kanona pasākums

12.decembrī biedrība „Patvērums „Drošā māja”” aicināja starptautiskās aizsardzības personas uz noslēdzošo kultūras kanona pasākumu, šoreiz izzinot labāk Rīgu un skatuves mākslu - apmeklējot un iepazīstot Latvijas Nacionālo teātri, kas ir Latvijas valsts dibināšanas vieta.