Konsultācijas Rīgā
+371 25565098 (I-V 9:00-17:00)
+371 28612120 (I-V 9:00-17:00)

+371 67898343 (I-V 9:00-20:00)
Skype: PatverumsDM
Lāčplēša iela 75 - 1 B, Rīga
Konsultācijas reģionos
Latgale
+371 25723222
Kurzeme
+371 25719118
Vidzeme
+371 25719266
Zemgale
+371 25719588

Noslēdzies latviešu valodas mācību kurss starptautiskās aizsardzības personām

Ievietots: 22.12.2022

Lai veicinātu starptautiskās aizsardzības personu iekļaušanos sabiedrībā, kopš 2020.gada 1.septembra biedrība „Patvērums „Drošā māja”” īstenoja projektu „Atbalsta pasākumi starptautiskās aizsardzības personām III”. Viena no projekta aktivitātēm bija latviešu valodas apguves mācību kurss. 

27 mēnešu laikā latviešu valodas mācību kursu apguva 17 mācību grupas, to vidū 218 mērķa grupas pārstāvji no 22 valstīm: Afganistānas, Azerbaidžānas, Baltkrievijas, Bangladešas, Eritrejas, Indijas, Irākas, Irānas, Kamerūnas, Kongo, Krievijas, Kuveitas, Ķīnas, Marokas, Pakistānas, Palestīnas, Sīrijas, Šrilankas, Tadžikistānas, Turcijas, Ukrainas, Uzbekistānas. Apliecinājumus par veiksmīgi apmeklētu un nokārtotu mācību kursu saņēma 180 personas.

Mācības tika organizētas gan klātienē, gan attālināti. Klātienē mācības notika PMC „Mucenieki”, kā arī viena grupa tika organizēta Ikšķiles vidusskolas telpās. Mācībās piedalījās mērķa grupas pārstāvji no Ikšķiles, Ogres un Rīgas. 8 grupas tika organizētas attālināti Jitsimeet un Zoom platformās, kur mācības apguva personas no Muceniekiem, Rīgas, Saulkrastiem, Liepājas, Ventspils, Tukuma, Jūrmalas un Ogres. 6 no grupām tika organizētas attālināti sakarā ar Covid-19 pandēmiju un ierobežojumiem tikties klātienē, bet 2 grupas tika apzināti organizētas Zoom platformā, lai sniegtu iespēju starptautiskās aizsardzības personām no dažādiem Latvijas reģioniem apgūt latviešu valodu, kā starpniekvalodu izmantojot krievu valodu.

Starptautiskās aizsardzības personu lielā interese par latviešu valodas apgūšanu palielinājās pēdējā gada laikā, īpaši vasaras mēnešos, kad vienlaicīgi 3 latviešu valodas pedagogi vadīja 5 mācību grupas. Pieprasījums saglabājas līdz pat šim brīdim, un vairāki mērķa grupas pārstāvji gaida latviešu valodas kursu turpinājumu 2023.gadā. Daļai no studentiem ir ļoti liela vēlme un motivācija turpināt mācības A2 līmeni, bet daudzreiz paiet ilgāks laiks līdz nākošo kursu uzsākšanai. Ir arī pozitīvi piemēri, kad persona 5 mēnešu laikā, ko pavada PMC „Mucenieki” spēj apgūt gan Biedrības piedāvātos A1 līmeņa kursus, gan uzreiz uzsākt A2 līmeņa kursus kādu citu organizāciju piedāvātajos projektos un veiksmīgi nokārtot A līmeņa eksāmenu, lai veiksmīgi iesaistītos darba dzīvē ar pamata līmeņa latviešu valodas zināšanām, spējot patstāvīgi komunicēt.

Latviešu valodas kursa ietvaros starptautiskās aizsardzības personām bija iespēja apgūt darba un sadzīves vidē nepieciešamās valodas zināšanas un iemaņas, kā arī vienlaikus attīstīt galvenās valodas apguves prasmes: lasītprasmi, runāt prasmi, rakstītprasmi, klausīšanās prasmi un gramatikas pielietojumu. Kursa dalībniekiem bija iespēja mācīties valodu, lai viņi varētu saprasties, risinot dažādus jautājumus sadzīves līmenī vai kārtojot dokumentus pašvaldību vai valsts institūcijās, tādējādi palielinot mērķa grupas sociālo kontaktu skaitu, paaugstinot savu līdzdalību sabiedrības dzīvē kopumā. Liela interese mācību laikā radās par dzīvi Latvijā, tās vēsturi, kultūru un svētkiem. Mācību procesa laikā tika apgūtas arī latviešu tradīcijas un svinamie svētki. Ja kādam mācību dienā bija dzimšanas diena, tad viņš tika apsveikts ar kūku. Kopīgi tika svinētas īpaši atzīmējamās dienas un sniegta informācija par dažādiem pasākumiem un notikumiem, ko grupas dalībnieki var apmeklēt.Kursanti aktīvi piedalījās klasē organizētajās situatīvajās valodas spēlēs, centīgi pildīja mājasdarbus, strādāja  individuāli un pāros.

Kopā ar latviešu valodas pedagogu mācību grupas apmeklēja Krišjāņa Barona muzeju, Latvijas Nacionālo Mākslas muzeju un mākslas muzeju Zuzeum. Grupas devās ekskursijās uz Vecrīgu, Centrāltirgu un Vērmanes parku, kur bija iespēja praktiski pielietot latviešu valodas zināšanas.

Uz noslēguma tikšanos, kur tika pasniegti apliecinājumi par kursa apguvi, tika aicināti pēdējās grupas beidzēji, kā arī iepriekšējo grupu dalībnieki, lai kopīgi apmeklētu mākslas muzeju „ZUZEUM”. Zuzeum arī turpmāk laipni gaida ikvienu starptautiskās aizsardzības personu apmeklēt muzeju bez ieejas maksas.

Projekts “Atbalsta pasākumi starptautiskās aizsardzības personām III” tiek īstenots ar Patvēruma, migrācijas un integrācijas fonda atbalstu un to līdzfinansē Eiropas Savienība. Granta līguma nr. PMIF/9/2020/3/02