Konsultācijas Rīgā
+371 25565098 (I-V 9:00-17:00)
+371 28612120 (I-V 9:00-17:00)

+371 67898343 (I-V 9:00-20:00)
Skype: PatverumsDM
Lāčplēša iela 75 - 1 B, Rīga
Konsultācijas reģionos
Latgale
+371 25723222
Kurzeme
+371 25719118
Vidzeme
+371 25719266
Zemgale
+371 25719588

Patvērums Drošā māja dodas palīgā: Latviešu meitene Kipras cietumā par fiktīvu laulību

Ievietots: 07.04.2009

Kipras varas iestādes noskaidro, vai divdesmit sešus gadus vecā Krista (vārds mainīts) apzināti apprecējusies ar Kiprā ieceļojušo pakistānieti, tā piekrītot fiktīvai laulībai, jeb viņa piespiesta to darīt. Krista un vēl viena latviešu meitene Edīte apcietinātas un atrodas cietumā uz aizdomu pamata par fiktīvu laulību organizēšanu. Kristas septiņgadīgais dēliņš ievietots patversmē, raksta Neatkarīgā Rīta Avīze.

Māsa apmānīta

 „Tā nav. Tā vienkārši nevar būt. Mana māsa ir tik lētticīga, tik viegli viņai visu ko var iestāstīt un pierunāt. Viņa nav nekādu fiktīvo laulību organizētāja!” Neatkarīgajai uzsver Kristas gadu jaunākā māsa Sanita. Viņa pieļauj, ka māsa, kas Latvijā nesekmīgi meklēja darbu un nesen kā bija pašķīrusies ar savu draugu, ir apmānīta. Viņa marta sākumā aizlidoja uz Kipru, lai meklētu darbu. To viņai solīja kādreizējā skolas biedrene. Neatkarīgās rīcībā esošā informācija liecina, ka Latvijā plaši izpleties fiktīvo laulību organizētāju tīkls, kas aktīvi darbojas, lai jaunas meitenes, īpaši no lauku rajoniem, iesaistītu šajā nelikumīgajā biznesā. Meitenes tiek vervētas ar sludinājumu palīdzību, kā arī ar jau apprecējušos meiteņu sajūsmas pilnajiem stāstiem.

Stāsta Kristas māsa Sanita: „Kādreiz Krista strādāja Rīgā, bet viņas dēliņš dzīvoja pie mūsu mammas mazpilsētā Vidzemes pusē, taču tad māsa nolēma atgriezties mājās, jo Rīgā nebija darba. Māsa arī nesen kā bija izšķīrusies ar savu puisi, kas dzīvoja Londonā. Viss šis gads viņai sākās diezgan skumji, viņa bija depresijā. Līdz kādu dienu viņa man zvana un saka: es lidoju uz Kipru!” Sanita apmulsusi no tāda pavērsiena, jo viņa, kā pati atzīst, visu laiku par māsu uztraucas, rūpējas, taču drīz vien Krista paskaidrojusi, ka viņu internetā atradusi kādreizējā skolas biedrene Edīte un piedāvājusi darbu Kiprā – no sākuma par auklīti, pēc tam darbu viesnīcā. „Man jau tad likās, ka kaut kas nav labi, jo šo meiteni māsa nebija ļoti ilgi redzējusi, bet te pēkšņi tāda interese no viņas puses, taču māsa man visu laiku teica: tu, nesatraucies, viss būs labi!”, stāsta Sanita, „darbu atrastu ar Edītes drauga palīdzību, iekārtotu caur paziņām, jo māsa nerunā ne angliski, ne arī krieviski. Naudas arī viņai nebija līdzi, varbūt pavisam nedaudz, es vēl visu, kas man bija, atdevu.”

Uz Kipru dodas vairākas meitenes

 Naktī uz 5. martu Sanita devusies pavadīt māsu uz lidostu. Tur bija vairākas meitenes, viena pat ar mazu zīdainīti rokās. Arī Krista uz Kipru ņēma līdzi savu dēlēnu. Nākamajās dienās māsas sazvanījušās, un Krista stāstījusi, ka atbraukusi uz Larnaku (pilsēta Kipras dienvidaustrumos), dzīvo kādā mājā. „Es no māsas nevarēju saprast, vai viņa viena dzīvo vai ar kādām citām meitenēm, tikai vēlāk izrādījās, ka Edīte, viņas „lielā draudzene”, dzīvo pavisam citā pilsētā Oroklini, kas ir 40 km no Larnakas (vēlāk arī Krista uz turieni pārcēlās).

Krista pa telefonu runājusi izvairīgi īpaši, kad māsa jautājusi par darbu. Viņa attraukusi: „Nevar jau tik ātri atrast, pie tam sievietes te nemaz nestrādā!”

Pagājušo nedēļu Sanita aizsūtījusi māsai īsziņu, bet viņa neatbildēja, arī telefons bijis izslēgts. „Zvanīju mammai, kura man pastāstīja šokējošus jaunumus, ka viņa pārcēlusies uz citu māju, dzīvo kopā ar kaut kādu vīrieti, bet mammai māsa par to stāstīja kā par puisi, ar ko viņa it kā iepazinusies tur un sadraudzējusies. Man tas likās vēl aizdomīgāk, bet mana māsa taču pieaudzis cilvēks, es nevaru liegt viņai ar kādu satikties,” saka Sanita.

Apprecas ar pakistānieti

 Taču aizvadītās nedēļas piektdienā pie Kristas mammas mājās ieradusies policija. „Viņi prasīja, vai mamma zina, ka viņas meita ir Kiprā? Jā, aizbrauca strādāt. Policija informēja, ka Krista ir apcietināta par fiktīvu laulību organizēšanu. Apcietināta arī viņas draudzene,” stāsta Sanita. Meitene sākusi meklēt informāciju. Tā kā viņas telefonā bija saglabājušies vairāki Kipras numuri, viņa zvanījusi uz tiem, neviens neatbildēja. Māsas telefons bijis izslēgts. Sanitai piezvanījusi kāda meitene vārda Laila, kas arī dzīvo Larnakā un ir precējusies ar pakistānieti, taču viņai bija tikai informācija, ka Krista apcietināta un puika ievietots bērnu namā. „Es prasīju, vai nevar ar māsu sazināties. Viņa noskaidroja, ka nevar. Es zvanīju uz Ārlietu ministriju, tur man sacīja: ko jūs gribat, viņa taču labprātīgi brauca! Taču viņi man iedeva Kipras policijas telefona numuru. Es piezvanīju uz policiju, ar māsu runāt, protams, es nedrīkstēju. Viņi solīja sameklēt bērnu nama telefonu, bet tad saruna pārtrūka,” stāsta Sanita un raud.

Viņa izmisumā meklējusi internetā, kur vēl varētu lūgt palīdzību, un uzmeklējusi biedrības Patvērums Drošā māja telefonu. Sanita ir pārliecināta, ka māsa ir pierunāta uz šīm fiktīvajām laulībām: „Viņa ir emocionāli viegli ietekmējama, turklāt bija diezgan nomākta, kad devās prom. Turklāt tur viņa, visticamāk, bija pilnībā atkarīga no tiem cilvēkiem, viņai taču nebija ne naudas, nekā. Tas viss ir noticis ļoti ātri, jo viņa aizbrauca 5. martā, bet 12. martā jau bija apprecējusies ar pakistānieti!” saka Sanita. Viņa nevar sev piedot, ka māsu palaidusi vienu un viņa ir iekūlusies tik lielās nepatikšanās.

Policija: laulības fiktīvas

 Kiprā pašlaik masveidā ieplūst trešo valstu pilsoņi, maksājot fiktīvo laulību organizētājiem, lai noorganizētu laulības ar ES pilsonēm, Neatkarīgajai stāsta Patvēruma Drošā māja vadītāja Sandra Zalcmane. Savukārt Latvijā darbojas šie līgavu vervētāji, kuri strādā pēc tās pašas shēmas kā cilvēku tirgotāji. „Viņu galvenais uzdevums ir pārliecināt meiteni, lai viņa dotos prom no savām mājām, un visvieglāk to izdodas izdarīt ar meitenēm, kurām nav darba, kuras šķīrušās no draugiem, kuras ir emocionāli nelīdzsvarotas un padodas pierunāšanai,” saka S. Zalcmane.

Kristas gadījumā par fiktīvas laulības faktu liecina apstāklis, ka viņa piecas dienas pēc ierašanās Kiprā apprecējās, ar cilvēku, ko redzēja labi, ja pāris dienu, un ar kuru nevar sarunāties. Viņš nerunā latviski, taču Krista nerunā angliski un arī ne krieviski. „Esam ļoti pateicīgi Latvijas vēstniecībai Grieķijā, ar ko uzreiz sazinājāmies, lai noskaidrotu par šo gadījumu. Vēstniecība uzreiz sazinājās arī ar Kristu, viņai atļāva runāt. Iespējams, drīzumā meiteni varētu atbrīvot, taču viņai, kamēr policija izmeklēs šo lietu, liegs izbraukt no valsts,” norāda S. Zalcmane. Policija ir pārliecināta, ka šis gadījums ir fiktīva laulība. 

Rakstu lasiet arī saitē http://www.nra.lv/zinas/20246-latviesu-meitene-kipras-cietuma-par-fiktivu-laulibu.htm