lv
LatvijaDrošā mājadažādiem cilvēkiem
Uzticības tālrunis cilvēku tirdzniecības gadījumos: +371 28612120

Pieredzes apmaiņa cilvēku tirdzniecības novēršanā

Ievietots: 18.12.2023

Decembra sākumā "Patvēruma "Drošā māja"" komanda devās uz Varšavu, lai tiktos ar nevalstiskajām organizācijām, kas, tāpat kā ”Patvērums “Drošā māja””, palīdz cilvēku tirdzniecības upuriem, strādā prevences jomā, kā arī sniedz atbalstu iebraucējiem.

Šīs tikšanās bija vērtīgas, lai pārrunātu tendences, kas pēdējā laikā vērojamas pasaulē un specifiski – Austrumeiropas reģionā. Piemēram, upura ievainojamība (cita valoda, kultūras nezināšana, ģimenes atbalsta trūkums utt.) ievelk cilvēku tirdzniecības tīklos iebraucējus no dažādām valstīm. Līdzīgi, kā esam novērojuši Latvijā, arī Polijā pēdējos gados priekšplānā iznākusi darba spēka ekspluatācija kā cilvēku tirdzniecības forma.

Diemžēl, gan Latvijā, gan Polijā pārāk ilgi tiesas procesi ir nelāga parādība, kas kavē cilvēku tirdzniecības apkarošanu un, iespējams, veicina nesodāmības apziņu.

Savukārt, runājot par cilvēku tirdzniecības upuru rehabilitāciju, vienojāmies, ka Latvijā paredzētais laiks – 6 mēneši, ir par maz, lai palīdzētu nostāties uz kājām. Polijā šis laiks ir ilgāks. Tāpat, atšķirībā no mūsu normatīvā regulējuma sniegtajām iespējām, Polijā nevalstiskā organizācija  var palīdzēt cilvēku tirdzniecības upuriem, kam nav legāla uzturēšanās dokumenta. Tas ir racionāls princips, jo bieži vien cilvēka nelegāla ievešana un viņa ekspluatācija iet roku rokā.

Guvām daudz ideju prevences darbam un sabiedrības informēšanai. Šeit varat noskatīties video, kurā par sevi stāsta cilvēki, kam  nevalstiskā organizācija La Strada Polijā palīdzējusi izkļūt no cilvēktirgotāju tīkliem un sniegusi rehabilitāciju (ir angļu subtitri):

Tikšanās notika ar uzņēmuma "Philip Morris Latvia" finansiālu atbalstu.

Attēlā: ""Patvēruma "Drošās mājas" komanda viesos pie La Strada Polijas atzara darbiniekiem.